15 C
Skopje
24.9.2018 - 2:16

Уапсена Урсула Хавербек, позната како германската „наци мама“

Германската полиција соопшти дека денеска е уапсена Урсула Хавербек (89), истакната фигура на германскиот национализам, позната како „наци мама“, бидејќи не ја отслужила затворската...

Путин запраша дали Кенеди беше убиен во Русија или во САД?

Рускиот претседател Владимир Путин одговори на прашања во врска со неколкуте смртни случаи за кои постои сомневање за наводна поврзаност со Кремљ, во интервју...

Падна снег над Макарска

Над Макарска синоќа падна снег. По жешкото време, кое владееше низ цела Хрватска во последните неколку седмици, температурите нагло паднаа, а во Макарска падна...

Гимнастичарките кои беа злоставувани од докторот ќе добијат 500 милиони долари отштета

Универзитетот Мичиген и жртвите на сексуалното злоставување на Лери Насар, поранешен доктор на гимнастичарската репрезентација на САД и на универзитетскиот тим во Мичиген, постигнаа...

Трамп не сака да гине поради Црна Гора

Американскиот претседател Доналд Трамп продолжи да го подрива НАТО, издвојувајќи ја најмалата и најнова членка на Алијансата, Црна Гора, како можен предизвикувач на Трета...

Можен ли е директен конфликт меѓу Израел и Иран?

Израелската војска наведе дека иранската Револуционерна гарда истрелала 20 ракети врз нејзините позиции на Голанската Висорамнина. Во знак на одмазда, израелски авиони нападнале ирански...

Кувелис: Можен е „жежок инцидент“ во Егејското Море

Грчкиот заменик-министер за одбрана Фотис Кувелис смета дека во Егејското Море има „студена војна“ со Турција, поради постојаните нарушувања од нејзина страна на грчкиот...

Црното злато на иднината е бело

Литиумот за батерии веќе ја менува геополитичката слика на светот. Чиле го нарекуваат Саудиска Арабија на иднината, бидејќи има најголеми резерви на литиум во...

Трамп го бара убиецот на агентот чија смрт ја смени борбата против нарко-картелите

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се обидува да го зголеми притисокот за апсење на мексиканскиот нарко-бос Рафаел Каро Квинтеро, кој наводно, го наредил убиството...

Ученикот од Тексас го планирал нападот во училиштето и го опишувал во дневник

Ученикот од Тексас, обвинет за нападот во средно училиште во градот Санта Фе во Тексас, Димитриос Пагурцис, за кој другарите велат дека бил мирен и повлечен,...