30.4 C
Skopje
20.7.2019 - 14:15

Ајкула им се приближи на пливачи на хрватскиот остров Вир

Утрово околу 8:30 часот до капачи на плажа на островот Вир се приближила ајкула. Ајкулата ја снимиле присутните на плажата. - Наводно цело време кружела...

Капитулацијата на „Дојче банк“ го згасна европскиот сон за освојување на Волстрит

Децениските обиди на европските банки да влезат и останат конкурентни на најголемиот пазар на капитал во светот, Волстрит, се изјаловија со капитулацијата на германската...

Здравјето поважно од протоколот: Меркел нема да ги слуша химните стоејќи?

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера инсистираше дека нејзиното здравје е добро, но сепак, одлучи да седи за време на националната химна, постапка што не...

Опасната игра во Ормутскиот Теснец има последици

Иран ја повика Велика Британија да го ослободи запленетиот нафтен танкер и ги предупреди западните сили да го напуштат регионот поради тоа што тие...

Одморот на Халкидики претворен во кошмар за неколку минути

Очевидци на синоќешното силно невреме во Северна Грција ги опишаа настаните по кои животот го загубија 55-годишна Романка и нејзниот 8-годишен син, кои вечерале...

Американскиот „воен облак“ ќе го смени начинот на современо војување

  „Амазон“ и „Мајкрософт“ се натпреваруваат кој да го добие договорот за контроверзниот „воен облак“ вреден 10 милијарди долари Индипендент Пентагон распиша тендер за договорот за „воен...

Сведоштва за трагедијата на Халкидики: Не можевме да ги спасиме сите

Пустош од библиски размери остави смртоносното невреме што синоќа го погоди грчкиот попуостров Халкидики, пишува „Та неа“, пренесувајќи ги шокантните сведоштва за големата трагедија....

Големо невреме однесе животи на Халкидики

Најмалку шест луѓе ги загубија животите во големото невреме проследено со дожд, град и со силен ветер, што синоќа го зафати грчкиот полуостров Халкидики,...

Зеленски потпиша декрет со кој го отвора пристапот до Чернобил

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, денеска потпиша декрет со кој се укинуваат претходните бројни забрани за посета на чернобилската „зона“ околу местото на катастрофалната...

Од луксуз до озлогласениот „Метрополитен“ – затвореникот Епстајн му се придружи на Ел Чапо

Блумберг Берни Медоф и Џон Готи Помладиот служеа затворска казна во тој затвор. Пол Манафорт е таму во моментов, а Џефри Епстајн само што беше...