-9 C
Skopje
17.1.2019 - 2:10

Tурција ќе дејствува против курдските единици во северна Сирија

Портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин денеска изјави дека стратешкото партнерство помеѓу Турција и САД не треба да биде оптоварено со терористичка пропаганда, јавува...

Кремлин ги отфрли шпекулациите за соработка на Путин и Трамп

Кремлин силно ги отфрли шплекулациите дека американскиот претседател Доналд Трамп соработувал и правел заговори со рускиот претседател Владимир Путин за време на неговата претседателска...

Уапсен Албанец во Италија со 830 килограми дрога

Италијанската полиција уапсила албански државјанин во чија гаража пронашла 830 килограми дрога, јави МИА. Акцијата следувала по анонимна дојава до полицијата. Кога полицијата стигнала уапсениот...

Си-Ен-Би-Си: Владата на САД ја удвои проценката за штетата од делумната блокада

Американската Влада ги зголеми за двојно проценките за штетите што економијата на САД ги трпи од делумната блокада на федералните органи, јави денеска Си-Ен-Би-Си. Повикувајќи...

Отворена косовска царинска испостава во Драч

Албанскиот премиер Еди Рама и косовскиот вицепремиер Фатмир Лимај присуствуваа на денешното отворање на царинската испостава под контрола на приштинските власти во албанското пристаниште...

Теодоракис: Нема да гласаме за доверба на Владата

Лидерот на грчката партија Река, Ставрос Теодоракис за време на обраќањето во грчкиот Парламент порача дека тој и неговите пратеници ќе гласаат против доверба...

Хан се понуди да го посредува трговскиот спор меѓу Белград и Приштина

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, им понудил на Белград и на Приштина да го посредува трговскиот спор помеѓу овие две држави со цел одблокирање...

По двегодишно бегство се предаде албанскиот наркобос Клемент Балили

По двегодишно бегство денеска во Полицискиот комесаријат во Тирана се предаде Клемент Балили, инаку познат како „балканскиот Ескобар” и „барон на дрогата”, пренесе МИА. Тој...

„Њујорк тајмс“: Трамп размислува за повлекување на САД од НАТО

Американскиот претседател Доналд Трамп размислува да ги повлече САД од НАТО, објави американскиот весник „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на неименувани помошници на шефот на...

Уапсен Авганистанец што работел за германската војска поради шпионажа

Припадник на германските вооружени сили со потекло од Авганистан е уапсен во вторник под обвинение дека со години шпионирал за иранската тајна служба, соопшти...