9 C
Skopje
20.2.2019 - 13:27

Идентификувани главните осомничени за труењето на Скрипал?

Британската полиција и разузнавачките служби ги идентификувале осомничените за нападот на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, пишува „Дејли телеграф“. Британскиот весник...

Стапи во сила одлуката за забрана на пластични кеси во Албанија

Стапи во сила одлуката на албанската влада за забрана на производство,трговија и употреба на пластични кеси послаби од 30 микрони. - Од денеска е забрането...

Харадинај: Косово не може да се дели, и онака е мало

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај денеска уште еднаш ја отфрли секоја идеја за поделба на Косово и размена на територии со Србија. Харадинај одби да зборува...

Русија реагира: Новите американски санкции се драконски

Москва соопшти дека новите американски санкции поради случајот со Скрипал се строги и оти причините за нивното воведување се измислени. Со новите санкции ќе...

Јункер: Тешко замисливо е Велика Британија да учествува на изборите за ЕП

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер оцени дека не е исклучена можноста Велика Британија да го одложи датумот за излегување од Европска Унија. Тоа би...

Исчезнатиот новинар е убиен во саудискиот конзулат во Истанбул?

Доколку се потврди убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, постои опасност инцидентот значително да ги влоши односите помеѓу Ријад и Анкара, пренесуваат светските медиуми Судбината...

Најмалку 19 цивили убиени во воздушен напад во Јемен

Најмалку 19 лица загинаа во воздушен напад во близина на пристанишниот град Ходеида, соопшти јеменски болнички претставник. Директорот на болницата во Бајт ел-Факих, Абдула Шахави...

Шестмина екстремисти и двајца војници загинаа во судир во Пакистан 

Пакистанската армија соопшти дека елиминирала шестмина екстремисти во операција во Јужен Вазиристан, во близина на границата со Авганистан. Во судирот во областа Спина Мела загинале...

Дачиќ: САД сега има нов пристап кон косовското прашање

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека САД имаат нов, конструктивен пристап кон решавањето на косовското прашање, за кој рече дека...

Тајфун го погоди Токио, најмалку две жртви

Најмалку две лица загинаа во налет на тајфун што денеска го погоди Токио, јавија локални медиуми. Тајфунот „Трами“ ги погоди синоќа западните делови од...