23 C
Skopje
19.9.2018 - 13:42

Додик идентификува 40 британски специјалци во РС

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, во својот последен телевизиски настап повторно говореше за присуството на 40 британски специјалци што дејствуваат на социјалните мрежи...

ММФ ќе ја испитува улогата на развиените земји во корупцијата

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе ја преиспита улогата на развиените земји во корупцијата, ќе го процени економското влијание на слабото управување и ќе даде...

Новинари на Ројтерс осудени на седум години затвор, ОН и САД побараа ослободување

Двајца новинари на агенцијата Ројтерс се осудени на седум години затвор од страна на суд во Мјанмар. Новинарите Ва Лон и Куав Сое О се...

НАТО посветен на договорот за издвојување за одбраната

Лидерите на НАТО ја потенцираа „непоколебливата посветеност“ на договорените цели за издвојување за одбраната и изразија загриженост поради, како што наведуваат, заканите што ги претставува...

За две дена во Албанија регистрирани 516 земјотреси

Во изминатите две деноноќија,од средата, кога во 11:02 часот беше регистриран првиот и најсилен земјотрес со јачина од 5,2 степени, според Рихтер, во Албанија...

Протести во Шпанија поради ослободување обвинети за силување

Десетици илјади луѓе демонстрираа во Памплона, северно од Шпанија, за ослободување група муслимани кои беа обвинети за силување.  Според проценките на локалната полиција, околу 35.000...

Вучиќ: Српските граѓани ќе се изјаснат за решението за Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека граѓаните на Србија ќе имаат можност да се изјаснат за решението за Косово. Вучиќ, на прес конференција со...

Косово очекува укинување на визите до крајот на годинава

Министерската за европски интеграции на Косово Дурата Хоџа очекува дека Европската унија до крајот на годинава ќе ги заврши процедурите за укинување на визниот...

Итна седница на ПССЕ по извештајот за корупција

Парламентарното собрание на Советот на Европа одлучи денеска да одржи итна седница за извештајот на независни експерти за наводна корупција во тоа тело. Истрагата на...

САД со царини од 25 отсто за кинеските стоки во вредност од 16 милијарди...

САД, почнувајќи од 23 август, ќе воведат царини од 25 проценти на кинески стоки во вредност од 16 милијарди долари, соопшти Канцеларијата на трговскиот претставник...