5 C
Skopje
15.11.2018 - 9:52

ВИДЕО: Градоначалникот на Солун претепан од грчки националисти

Јанис Бутарис, градоначалникот на Солун синоќа беше нападнат од толпа луѓе за време на церемонијата за одбележување на годишнината од геноцидот на Пондите –...

Тачи: На заканите од Србија ќе одговориме со пушки

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави денеска дека на „заканите од Србија“ ќе биде одговорено со „пушки“. - На тие закани ќе одговориме исто како што...

Автобус удри во гранка од дрво на Малта, двајца загинати

Две лица загинаа, а 45 се повредени во сообраќајна несреќа на Малта, кога отворен туристички автобус удри во гранка од дрво. Инцидентот се случил вчера...

Австралиец преживеа напад на ајкула ( Видео)

Сурфер утрово бил нападнат од ајкула во југозападниот дел од Австралија. И покрај сериозните повреди и на двете нозе тој успеал да доплива со...

Американската амбасада во Ерусалим отворена, и покрај силните протести и бројните жртви

САД денеска официјално ја отворија амбасадата во Израел која е преместена од Тел Авив во Ерусалим. - Денеска ја отвораме амбасадата на САД во Ерусалим. Денешниот...

Сенаторите кои го испрашуваа Закерберг се посрамотија

Сопственикот на Фејсбук Марк Закерберг, пред да се појави на испрашување во Конгресот на САД, своето сведочење го подготвуваше заедно со адвокатска фирма од...

Вучиќ: Сами си ставивме печат за Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, не се плаши од никакви санкции од Западот во процесот на решавањето на прашањето за Косово и Метохија. - За...

Најмалку 110 загинати при падот на кубанскиот авион

Најмалку 110 лица загинаа денеска при уривање на авион од типот „Боинг 737-200“, набрзо по полетувањето од хаванскиот аеродром „Хозе Марти“. Како што јави ДПА,...

Во Белград ќе се градат 54 фонтани и ќе се подигнуваат споменици

Во следните неколку години во Белград ќе бидат изградени 54 фонтани и секоја од нив ќе претставува мало уметничко дело, изјави денеска менаџерот на...

Секулоски: Акцијата за спасување во Тајланд е ризична и за најискусните нуркачи

Акцијата за спасување на дванаесетте деца и нивниот фудбалски тренер од пештерата во Тајланд, се изведува во тешки услови и носи огромен ризик, дури...