-4 C
Skopje
18.2.2019 - 7:42

Златните резерви на Венецуела отворија нов фронт помеѓу Мадуро и Гуаидо

Самопрогласениот лидер на Венецуела Хуан Гуаидо ги повика британските власти да го спречат Николас Мадуро во земањето на златото на Венецуела од Централната банка...

САД се обидуваат со санкции да го урнат Мадуро

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека ќе ги блокира средствата на венецуелската државна нафтена компанија ПДВСА, во вредност од седум милијарди долари. Мерките...

Штетата од пожарите во Калифорнија достигна над 11 милијарди долари

Барањата за исплата на осигурување за штетите од пожарите што лани во ноември ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија достигнаа до 11,4 милијарди долари. Повеќе...

Порталите и социјалните мрежи ги оставаат американските новинари без работа

Три големи американски медиумски куќи во изминативе три денови поради лошите финансиски резултати од работа отпуштија околу 1.000 новинари, уредници и други вработени, а...

Шпионите од соседството демнат врз кризата во Венецуела

Кога лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо беше накратко задржан од тајната служба во Венецуела, некои видоа вмешаност на странска влада во ова дело, пишува...

Бомбашките напади врз катедрала ги потресоа Филипините

Бомбаш-самоубиец извршил напад за време на неделната служба во катедрала во јужниот дел на Филипини, по кој уште се утврдува бројот на жртвите. Најмалку 19...

Венецуела не сака да ги слуша европските предавања за демократија

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите...

Најмалку 59 загинати во поплавите во Индонезија

Најмалку 59 лица загинаа, а 25 се водат како исчезнати во лизгањето на земјиште и поплавите што ја погодија индонезиската покраина Јужен Сулавези, објави...

Криза во Венецуела – ретроспектива на изминатите настани

Лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гуаидо рече дека би го разгледал предлогот за амнестија на претседателот Николас Мадуро ако тој се откаже од...

Кризата во Венецуела ги судри интересите на светските сили

Клучните сојузници на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, предводени од Русија и Кина, ги предупредија САД да не спроведат „надворешна интервенција“ како знак за...