10 C
Skopje
21.11.2018 - 11:26

„Избори на половина мандат“ во САД

Во САД денеска се одржуваат избори за членови на Претставничкиот дом на Конгерсот, за една една третина од сенаторите, за 36 гувернери на сојузните...

Дали Иран ќе ги преживее новите санкции?

Иранците сега ќе бидат принудени да најдат креативни начини да продаваат нафта, користејќи го повеќегодишното искуство од животот под претходните санкции. Истовремено, за да...

Каде е токму сега т.н. Западен Балкан на геополитичката карта?

Речиси по три децении управување „одозгора“ или примена на различни концепти и стратегии на „Западот“, нивно повторување на мантрите за нашите европерспективи, се поставува...

Еден загинат при уривање на ѕид во Балтимор

Едно лица загина, а едно се води за исчезнато откако се сруши зграда во рамки на складиштето на компанијата „Амазон“ во американскиот град...

Тројца убиени во вооружен напад на Флорида

Три лица се убиени, а петмина се повредени при напад на студио за јога во трговски центар во главниот град на Флорида, соопштија денеска...

Која е „професорката“ што половина век ги подучува претседателите на САД?

Речиси половина век, откако почна да работи во Белата куќа како соработничка на претседателот Линдон Џонсон, Дорис Кернс Гудвин е исклучително барана од претседателите...

Чашата вода што ги прелеа верските тензии, дава надеж за промени во Пакистан

Случајот на Асиа Биби предизвика поделби во Пакистан, но би можел да има историско значење за човековите права во тамошното општество, со што го...

Ајфеловата кула во мрак поради убиените новинари во светот (видео)

Ајфеловата кула синоќа не беше осветлена во знак на почит за убиените новинари во светот по повод Меѓународниот ден за прекинување на неказнивоста на злосторствата...

Осомничениот за масакрот во Питсбург се изјасни за невин

Роберт Бауерс (46), осомничен за масовното убиство во синагогата во Питсбург, изминатиот викенд, во кое загинаа 11 лица, денеска на суд се изјасни дека...

Истрагата ја продлабочува мистеријата за сестрите од Саудиска Арабија

Полицијата објави фотографии од сестрите Тала (16) и Ротана (22) Фареа од Саудиска Арабија, чии тела беа пронајдени во реката Хадсон во Њујорк, минатата недела, во...