32.2 C
Skopje
25.8.2019 - 16:09

Јужна Кореја будно го следи секое ново ракетно лансирање на Севернокорејците

Северна Кореја лансираше денеска две балистички ракети до краток домет во морето на источниот брег, соопшти јужнокорејската војска. - Нашата војска ги следи движењата од...

Грција со нови депортирања на мигрантите поради пополнети капацитети

Грција соопшти дека ќе продолжи со депортирање на мигранти во Турција за да се избори со зголемениот прилив поради кој дошло до пополнување на...

Трамп побара американските компании да ја напуштат Кина

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека им наредил на американските компании да ја напуштат Кина, откако претходно Пекинг најави воведување на дополнителни царини на...

Гваидо најави бојкотирање на предвремените избори во Венецуела

Лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гваидо, порача дека политичките противници на претседателот Николас Мадуро нема да учествуваат на какви било предвремени избори што...

Кина најави нови царини за увоз од САД

Кина најави нови царини на американскиот увоз во вредност од 75 милијарди долари, возвраќајќи му на Вашингтон со иста мерка во спорот што веќе...

Домородното население на Амазонија ќе ја даде и последната капка крв за шумата

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја. Најголемата шума на светот, Амазонија е значајно...

Осумгодишникот од Германија вторпат со автомобил беснееше по автопатите

Oсумгодишното момче кое претходно неделава се возеше по германските автопати во возилото на неговата мајка по што беше укорено, сега повторно го направило истото...

Болсонаро за Амазонија: Странците не треба да се мешаат во внатрешните прашања на Бразил

Бразилската војска е подготвена да ја одбрани прашумата Амазонија, изјави командантот на вооружените сили на Бразил, Едисон Леал Пужол, додека се зголемува меѓународниот притисок...

Експлозија на Западниот брег, убиена израелска девојка

Во експлозија на Западниот брег, за која Израел ја обвинува Палестина, убиена е 17-годишна девојка, а нејзините татко и брат се ранети, соопштија израелските...

Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, телефонски разговараа за формирање  уставна комисија на Сирија која ќе изготви нов устав...