5 C
Skopje
16.11.2018 - 0:44

Британскиот министер за Брегзит поднесе оставка

Британскиот министер за Брегзит Доминик Рааб, поднесе оставка, истакнувајќи дека „не може со чиста совест да го поддржи“ нацрт-договорот за Брегзит со ЕУ. Тереза Меј,...

Адвокатот на Сторми Даниелс уапсен за семејно насилство

Адвокатот Мајкл Авенати, кој ја брани порно актерката Сторми Даниелс во тужбата против Доналд Трамп, вчера беше уапсен во Лос Анџелес поради насилство врз...

САД купуваат 225 авиони ловци Ф-35

САД од фирмата Локид Мартин купуваат 225 авиони ловци Ф-35, со вкупна цена од 22,7 милијарди долари, соопшти американското Министерство за одбрана. Од тоа, 105...

Британскиот државен министер за Северна Ирска поднесе оставка

Британскиот државен министер за Северна Ирска, Шаилеш Вара поднесе оставка поради несогласување со предлог-договорот за Брегзит, постигнат меѓу Владата во Лондон и ЕУ, објавија...

Јапонски министер за кибер-безбедност никогаш не користел компјутер

Јапонски министер, чиј ресор е кибер-безбедност и подготовка на Олимписките игри во Токио во 2020 година, и даде утрово на опозицијата повод за насмевки,...

Шпанија дозволи користење на косовското знаме и химна

Шпанија им дозволи на косовските спортисти во иднина на светските натпреварувања што се одржуваат во таа земја, ги користат симболите, знамето и химната, е...

Белата куќа одговори со допис на тужбата на Си-Ен-Ен

Белата куќа одговори со допис на тужбата на Си- Ен-Ен против администрацијата на Доналд Трамп, велејќи дека новинарот нема уставно право на пристап до...

Најмалку 50 години затвор за убиство на дете во Турција

Најмалку 50 години затвор за убиство на дете предвидува нов турски нацрт загон, објавен денеска во турските весници. -50 години затвор за убијци на жени...

Макрон: Франција е сојузник на САД, а не соперник

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Франција и САД се долгогодишни сојузници кои треба да се почитуваат меѓусебно и оти Франција е сојузник, а...

ЕК ќе му предложи на ЕП прифаќање на договорот за Брегзит

Европската комисија вечерва му предложи на Европскиот совет да го одобри договорот постигнат во преговорите за истапување на Велика Британија од ЕУ. – Велика Британија...