2 C
Skopje
13.11.2018 - 4:07

Сите гледаат на другата страна, а Грција и Турција на раб на војна

Односите меѓу Грција и Турција се враќаат на нивото на Отоманската империја. Конфликтот е на раб на избивање на војна, оценува весникот „Кришчан сајенс...

Ким се уплашил дека ќе ја доживее судбината на Гадафи?

Северна Кореја објави дека би можела да се откаже од самитот на нејзиниот лидер Ким Џонг-ун со американскиот претседател Доналд Трамп, а Би-Би-Си наведува...

Западот доставил план за Косово до Вучиќ

САД и западните земји доставиле план за решавање на косовскиот проблем до српскиот претседател Александар Вучиќ, пишува „Блиц“. Весникот додава дека планот е подобар за...

Газа во исчекување на нови насилства

Нови насилства се очекуваат денеска долж израелската граница со Појасот Газа, еден ден откако израелските војници пукаа врз палестинските демонстранти, убивајќи најмалку 58 луѓе,...

Анкара ги повлекува на консултации амбасадорите од САД и Израел

Турската влада ги повлече своите амбасадори од Вашингтон и Тел Авив ’на консултации’ и прогласи тридневна жалост поради загинатите над 50 Палестинци на границата...

Американската амбасада во Ерусалим отворена, и покрај силните протести и бројните жртви

САД денеска официјално ја отворија амбасадата во Израел која е преместена од Тел Авив во Ерусалим. - Денеска ја отвораме амбасадата на САД во Ерусалим. Денешниот...

„Господарот“ Октар и неговите „маченца“ ја скокоткаат јавноста

Турската јавност деновиве е преокупирана со приказната за контроверзниот Аднан Октар (62) познат и под псевдонимот Харун Јахја, инаку водач на еден од најозлогласените...

Израелски клуб го промени името во чест на Трамп

Во чест на Доналд Трамп фудбалски клуб од Ерусалим го преименува своето име во „Беитар Трамп Ерусалим“. Шесткратниот шампион во Премиер лигата гае огромна љубов...

Бомбаши-самоубијци извршија напади на три цркви во Индонезија

Бомбаши-самоубијци извршија напади врз три цркви во Индонезија, при што загинаа најмалку девет лица, а над 40 се повредени. Нападот се случи во градот...

Исламска држава повторно сееше страв во Париз – најмалку еден загинат, повеќемина повредени

Едно лице загина синоќа при напад со нож во центарот на Париз. Напаѓачот е убиен од страна на француската полиција. Терористичката организација Исламска држава...