Далај Лама отпуштен од болница

Тибетскиот духовен лидер Далај Лама денеска е отпуштен од болница во индискиот главен град Њу Делхи, каде што беше хоспитализиран пред два дена поради...

Европа ги повика грчките власти да ги подобрат условите за сместување на мигрантите

Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПССЕ) изрази длабока загриженост во врска со хуманитарната состојба на барателите на азил во центрите на грчките острови...

Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри...

Илјадници домаќинства во САД останаа без струја

Поради снежната бура оквалификувана како „циклон бомба“ што го зафати американскиот среден запад, десетина илјади домаќинства останаа без електрична енергија. Според компанијата „Пауреаутејџ“ без струја...

Израелскиот вселенски брод „Берешит“ се урна на Месечината

Израелскиот вселенски брод Берешит не успеа да слета на Месечината. Роботот се урна, соопшти тимот, кој ја следи мисијата. Берешит требаше да го направи првото...

Четири лица загинаа на првиот ден од гласањето во Индија

Најмалку четири лица загинаа во судирите на првиот ден од гласањето на општите избори во Индија, соопштија денеска властите на земјата. Полицијата соопшти дека двајца...

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Судан

Советот за безбедност на Обединети нации утре ќе одржи итна седница за ситуацијата во Судан, изјави портпаролот на мисијата на Русија во ОН Фјодор...

Еквадор тврди дека не знаел за барањата за екстрадиција на Асанж

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации,...

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската...