18.6 C
Skopje
20.6.2019 - 0:49

Русија е подготвена да испраќа уште воени специјалисти во Венецуела

Русија е подготвена да испрати повеќе воени специјалисти во Венецуела доколку е потребно, објави руската агенција РИА според извештајот на Министерството за надворешни работи,...

Тереза ​​Меј денеска официјално ќе поднесе оставка

Британската премиерка Тереза ​​Меј денеска официјално ќе поднесе оставка како лидер на Конзервативната партија, но ќе остане на функцијата премиер до изборот на нејзин...

Во Германија пуштена во употреба првата делница од велосипедскиот автопат

Во германската покраина Хесен беше пуштена во употреба првата делница од велосипедскиот автопат. Иако делницата е долга само четири километри и широка четири метри, сообраќајните...

Африканската унија го суспендираше Судан

Членството на Судан во Африканската унија (АУ) е суспендирано откако властите на земјата минатата недела насилно се пресметаа со демонстрантите, соопштија денес од Советот...

Организирана група фалсификувала билети за британската железница, уапсени 18 лица

Со заедничка акција на британските и романските власти, денеска е разбиена организирана криминална група која била вклучена во измама со билети за железница. Истовремено извршени...

СЗО: Повеќе од еден милион луѓе дневно се заразуваат со сексуално преносливи болести

Над еден милион луѓе во светот секојдневно се заразуваат со сексуално преносливи болсети, а најмногу загрижува стапката на заразени со кламидија, гонореја, трихономијаза и...

Израел за првпат доби министер кој е хомосексуалец

За првпат Израел доби министер кој е хомосексуалец, назначен од страна на премиерот Бенјамин Нетанјаху. Амир Охана (43) е поставен за министер за правда...

Трамп: Иран не треба да има нуклеарно оружје

Американскиот претседател Доналд Трамп го намали значењето на разликите со Франција околу Иран, кажувајќи му на Макрон дека двајцата се согласуваат дека Техеран не...

Путин: Ако ЕУ ѝ ги укине санкциите на Москва, ќе одговориме реципрочно

Москва е подготвена да одговори реципрочно ако ЕУ почне да ги укинува санкциите, изјави рускиот претседател Владимир Путин на состанокот со лидерите на водечките...

Макрон: Потребни се нови преговори со Иран

Франција и САД имаат заедничка цел - да го спречат Иран да развива нуклеарно оружје, затоа треба да почнат нови меѓународни преговори, изјави францускиот...