Заминува „бесниот пес“ кој ги смируваше воинствените импулси на Трамп

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис ги ограничуваше драматичните воинстени импулси на Доналд Трамп во изминатите две години, но ваквата практика ќе биде прекината...

Кој ќе профитира од повлекувањето на Трамп од борбата против Исламска држава?

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека САД планираат бргу да се повлечат од Сирија, на општо изненадување, бидејќи ваквата најава е во спротивност со...

„Жолтите елеци“ создаваат хаос на ново поприште

Членовите на француското протестно движење „жолти елеци“ денеска ги болкираа наплатните рампи на автопатите во Франција, предизвикувајќи застои и хаос по патишта во пресрет...

Несоборливоста на Орбан првпат ставена на сериозен тест

Унгарскиот премиер Виктор Орбан делуваше несоборлив во последните осум години, во кои се соочуваше со повремени протести. Но, се чини дека ситуацијата се менува,...

Репортери без граници: Ова е најлоша година за новинарите

Според извештајот на Репортери без граници (РБГ), 2018 година статистички е најлошата година во однос на насилство и злоупотреба на новинарите, со најмалку 80...

Турција го поддржа формирањето на Војската на Косово

Амбасадата на Република Турција во Приштина ја поддржа трансформацијата на Безбедносните сили (ФСК) во Војска на Косово, порачувајќи дека тоа претставува суверено право на...

Формирањето на косовската војска е политички маневар со кој се сокриваат позначајни цели?

Зголемените такси за српските производи и формирањето на косовската војска се сметаат за популарни потези меѓу Албанците на Косово, но познавачите на состојбите посочуваат...

Мик Малвејни ја доби најтешката работа во Вашингтон

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека ќе го назначи Мик Малвејни за вршител на должноста шеф на неговиот кабинет. Малвејни сега е раководител на...

Британските министри бараат алтернативи за брегзит

Мнозинството министри на британската премиерка Тереза Меј сметаат дека нејзиниот план за Брегзит е „мртов“ и разгледуваат други опции, меѓу кои и опцијата за...

Формирана војската на Косово

Косовското Собрание со гласовите на сите присутни пратеници, на денешната пленарна седница ги усвоија законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично прераснуваат во...