3 C
Skopje
18.11.2018 - 13:45

Генерален штрајк во Грција

Најголемите грчки синдикати на вработените во јавниот и приватниот сектор за денеска закажаа генерален 24 часовен штрајк, што ќе ја парализира цела Грција. Проблеми...

Напаѓачот во Лиеж е затвореник кој го искористил отсуството за напад

Од нашата специјална известувачка од Брисел Лорета Трајкоска Белгиската јавност е згрозена и ужасната од најновата вест што дојде од Лиеж. Двајца агенти и еден...

Прв состанок на Советот НАТО-Русија по случајот „Скрипал“

НАТО во четврток првпат ќе одржи официјални разговори со Русија од обидот за убиство со труење на поранешниот двоен агент на Кремљ и Велика...

Гром предизвика пожар во грчки автобус

Гром удри во меѓуградски автобус во североисточна Грција, предизвикувајќи пожар од кој возилото целосно изгорело, соопшти противпожарната служба на грчкиот град Алескандруполис. Автобусот, во кој...

ЕУ ги одби главните барања на Лондон околу Брегзит

Претставниците на ЕУ на преговорите за Брегзит ги отфрлија главните барања на Велика Британија во договорот за излез на земјата од Унијата, вклучително и...

Најмалку 15 ранети по активиран експлозив во ресторан во Канада

Најмалку 15 лица се повредени рано изутринава при експлозија во ресторан во градот Мисисога во канадската провинција Онтарио. Според првичните информации станува збор за експлозија...

Пјонгајнг не се откажува од преговорите со САД

Пјонгјанг и натаму е подготвен да преговара со САД и покрај одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за откажување на неговата најавена средба со...

Трамп го откажа состанокот со Ким Џонг-ун

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска го откажа долго планираниот и очекуваниот самит со севернокорејскиот лидер Ким Џонг- ун, кој требаше да се одржи...

Северна Кореја го уништи полигонот за нуклеарни тестови

Северна Кореја денеска, во присуство на странски новинари, го уништила полигонот за изведување нуклеарни проби. Полигонот Пунгџери се состои од мрежа од тунели ископни длабоко...

Бомба делумно експлодира при операција за деактивирање во Дрезден

Обидот за деактивирање на бомба од Втората светска војна се закомплицира утрово во Дрезден, по што бомбата делумно експлодирала, соопшти полицијата. Засега нема информации за...