-11 C
Skopje
18.1.2019 - 7:12

Белгија не прифаќа мигранти од хуманитарните бродови

Белгија се изјасни против предлогот на Европската комисија за прием на дел од мигрантите кои се наоѓаат на хуманитарни бродови близу Малта, соопшти денеска...

Ципрас до Мицотакис: Достави предлог за гласање недоверба на Владата

Kабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас го повика лидерот на опозициската партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис да достави предлог за гласање недоверба на Владата,...

Патријарх Кирил: Паметните телефони водат до aнтихрист

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил рече дека капацитетот за собирање податоци што го имаат уредите како што се паметните телефони може да...

Силен земјотрес регистриран во Јапонија

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди јужниот дел на Јапонија, соопшти Американскиот завод за геолошки истражување (УСГС). За сега нема...

Ѓуриќ: Албанците не сакаат дијалог и постигнување компромис

Директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ изјави дека Србија сака да постигне компромис со Приштина, но дека е сосем...

Ердоган одби средба со Џон Болтон

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска одби да се сретне со советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Болтон, поради „ставовите на САД...

Мигрантите во Германија ќе учат за машиновозачи

Германскиот регион Баден-Вуртемберг најави планови за обука преку кои мигрантите ќе бидат обучени да возат возови, пренесува магазинот „Политико“. Планот треба да се спроведе...

Тајните од минатото на Путин „испукани“ заедно со истрелот од топ

Рускиот претседател Владимир Путин, за време на посета на тврдина во Санкт Петербург, изјавил дека раководел со артилериски баталјон за време на советскиот период,...

Гласањето за брегзит на 15 јануари

Британија планира до 15 јануари да одржи гласање во парламентот за истапување од Европската унија(ЕУ), соопшти денеска портпаролот на премиерката Тереза Меј. Британската премиерка уште...

Големиот борец против лажните вести фатен во сопствените невистини

Најновото јавно обраќање на претседателот на САД, Доналд Трамп, повторно отвори бројни контроверзи во американската јавност. Неговиот говор во ударниот телевизиски термин, за имиграционата...