0 C
Skopje
14.11.2018 - 4:29

Германската војска му подари на Косово опрема во вредност од два милиони евра

Германската војска, Бундесверот, му подари денеска на Косово опрема и технологија во вредност од околу два милиони евра, јави дописникот на МИА од Приштина. Информацијата,...

Европол: Запленети повеќе од 30.000 артефакти

Повеќе од 30.000 артефакти, меѓу кои и грчка и римска керамика, шлемови, погребни урни, ламби, стрели и копја запленети се во рамките на најновата...

Швајцарија е за продолжување на доставата на храна и лекови за Иран

Швајцарски претставници разговарале со колеги од САД и Иран за воспоставување хуманитарен финансиски канал кој би помогнал да продолжи приливот на храна и лекови...

Народната правобранителка нема право на службено возило!

Народната правобранителка на Бугарија, Маја Манолова, размислува да користи јавен превоз или заедничко превозно средство за својата работа надвор од Софија. Повод за оваа...

Хрватските работодавци почнаа да вработуваат азиланти

Од 2012 година, со помош на државата, се вработиле само 19 азиланти и лица што уживаат некој друг облик на права за престој утврдени...

Истрагата ги демантира шпекулациите за уривањето на индонезискиот авион

Авионот на „Лајон ер“ се распарчил при уривањето во морето со голема брзина, соопшти индонезискиот комитет за безбедност во сообраќајот, објавувајќи ги првичните резултати...

Две лица повредени во уривање на две згради во Марсеј

Две лица се полесно повредени при уривање на две згради во Марсеј, соопштија локалните власти. Уривањето на зградите предизвикало создавање голем облак прашина, а на...

Над 25 загинати во невремето во Италија

Најмалку 17 лица загинаа во невремето што оваа недела ја погоди Италија, а во поплавата кај Палермо, во Сицилија, девет лица го загубија животот...

Дали Иран ќе ги преживее новите санкции?

Иранците сега ќе бидат принудени да најдат креативни начини да продаваат нафта, користејќи го повеќегодишното искуство од животот под претходните санкции. Истовремено, за да...

Хрватска полиција пронајде 156 килограми марихуана во морето

Хрватската полиција пронајде 156 килограми марихуана во морето во близина на градот Оребич и кај островите Корчула и Мљет. Марихуаната била спакувана во пакети, а...