3 C
Skopje
13.11.2018 - 22:17

Лавров: Денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров ќе оди во фази

Решавањето на прашањето за нуклеарната програма на Корејскиот полуостров не може да биде целосно ако не се укинат санкциите кон Пјонгјанг, истакна денеска рускиот...

Рускиот новинар Бабченко е жив, Украина го исценирала убиството

Рускиот новинар Аркадиј Бабченко за кој беше објавено дека вчера вечерта бил убиен во Киев, е жив. Познатиот критичар на Кремљ денеска се појави...

Русија обвинета дека е вмешана во убиството на новинарот Бабченко

Премиерот на Украина Володимир Гројсман ја обвини Русија дека е вмешана во вчерашното убиство на познатиот руски новинар Аркадиј Бабченко во Киев, пишува рускиот...

Генерален штрајк во Грција

Најголемите грчки синдикати на вработените во јавниот и приватниот сектор за денеска закажаа генерален 24 часовен штрајк, што ќе ја парализира цела Грција. Проблеми...

Напаѓачот во Лиеж е затвореник кој го искористил отсуството за напад

Од нашата специјална известувачка од Брисел Лорета Трајкоска Белгиската јавност е згрозена и ужасната од најновата вест што дојде од Лиеж. Двајца агенти и еден...

Прв состанок на Советот НАТО-Русија по случајот „Скрипал“

НАТО во четврток првпат ќе одржи официјални разговори со Русија од обидот за убиство со труење на поранешниот двоен агент на Кремљ и Велика...

Гром предизвика пожар во грчки автобус

Гром удри во меѓуградски автобус во североисточна Грција, предизвикувајќи пожар од кој возилото целосно изгорело, соопшти противпожарната служба на грчкиот град Алескандруполис. Автобусот, во кој...

ЕУ ги одби главните барања на Лондон околу Брегзит

Претставниците на ЕУ на преговорите за Брегзит ги отфрлија главните барања на Велика Британија во договорот за излез на земјата од Унијата, вклучително и...

Најмалку 15 ранети по активиран експлозив во ресторан во Канада

Најмалку 15 лица се повредени рано изутринава при експлозија во ресторан во градот Мисисога во канадската провинција Онтарио. Според првичните информации станува збор за експлозија...

Пјонгајнг не се откажува од преговорите со САД

Пјонгјанг и натаму е подготвен да преговара со САД и покрај одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за откажување на неговата најавена средба со...