Путин има намера да им одржи лекција на западните лидери

„Њујорк тајмс“ смета дека рускиот претседател зазема цврст став кон Западот Русија се издигнува додека Западот тоне во хаос. Западот посакува пропаст за Русија. Вака...

Масовна потера по напаѓачот на божиќниот пазар во Стразбур

Француските безбедносни сили почнаа масовна потера по напаѓачот од Стразбур, кој уби најмалку три, а рани уште 13 лица. Полицијата го идентификува напаѓачот, а...

ФБИ: Русите хакираа повеќе од 100 000 рутери

Федералното истражна биро на САД (ФБИ) издаде предупредување дека руски хакери нападнале стотици илјади рутери во САД, со помош на кои тие би можеле...

Панорама

Загреб - Лидерите на партиите СДП, ХСС, ХСУ, Глас и Силаво во саботата објавија предизборно заедничко дејствување под назив Рестарт коалиција, која ќе ѝ...

Конфликтот меѓу Украина и Русија се шири на море

Двете страни се обвинуваат меѓу себе за провокација по инцидентот во Црно Море, во кој беа повредени неколку украински морнари. Руската морнарица заплени три...

Советот за безбедност на ООН го осуди воениот удар во Мјанмар

Советот за безбедност на ООН едногласно повика на пресврт за воениот удар во Мјанмар, остро осудувајќи го насилството врз мирните демонстранти и повикувајќи на...

Упатени критики кон земјите кои не ги почитуваат обврските кон НАТО

Американскиот потпретседател Мајк Пенс истакна дека Трансатлантското сојузништво е силно, но испрати критики до повеќе земји членки поради непочитување на обврските кон Алијансата. На сесијата...

Брод со мигранти една недела чека во Средоземното Море

Брод на шпанска хуманитарна група со 121 мигрант, кои веќе една недела се заробени во Средоземното Море во очекување на безбедно пристаниште каде ќе...

Меркел: Германија има интерес од економски стабилна Турција

Берлин и Анкара се партнери во многу сфери, токму поради оваа причина, Берлин се залага Турција има стабилна економија, рече германската канцеларка Ангела Меркел...

Украинското МНР упати протестна нота до Русија поради уапсените морнари

Украинското Министерство за надворешни работи денеска упати протестна нота до Москва поради, како што се наведува, незаконските акции против морнарите од украинската морнарица, соопшти...