13.6 C
Skopje
19.7.2019 - 6:27

Јилдирим: Ако Атина престане да мисли дека цело Егејско Море е нејзино, тогаш ќе...

Тензиите меѓу Турција и Грција може да бидат избегнати, ако Атина престане да верува дека Егејското Море е целосно грчко, изјави турскиот премиер Бинали...

Европарламентот утре ќе гласа за измените на законот за авторски права

Пратениците во Европскиот парламент, после две години дебати, утре ќе гласаат за закон што може да го промени односот на сили меѓу производителите на...

Бројот на жртви од бродската несреќа во Будимпешта се искачи на 27

Унгарската полиција денеска објави дека е пронајдена и идентификувана 27-мата жртва од бродската несреќа што се случи во мај во Дунав, во центарот на...

Албарјак: Турција ќе биде посилна од кога било

Министерот за финансии на Турција Берат Албајрак им изјави денеска на меѓународните инвеститори на телеконференцијата дека Турција ќе излезе од „курсните осцилации“ посилна отколку...

Словенечки министер обвинет за мобинг

Словенечкиот министер за култура Дејан Прешичек, обвинет за мобинг, поднесе писмена оставка до премиерот Марјан Шарец. Премиерот Шарец одлуката ќе ја објави денеска на прес-конференција. Прешичек...

Туск: ЕУ е солидарна со сојузниците во Сирија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска изрази солидарност на ЕУ со САД, Велика Британија и Франција по нападите врз Сирија. - Нападите од страна...

Каталонскиот Парламент одби да му го одземе правото на глас на Пуџдемон

Регионалниот Парламент на Каталонија денеска гласаше против одлуката на шпанскиот Врховен суд за привремено отстранување на поранешниот претседател на каталонската Влада, Карлес Пуџдемон и...

Три лица уапсени за тероризам во Косово и едно во Германија

Три лица се уапсени денеска во Приштина и Скендерај (Србица), а едно во Германија, под сомнение дека извршиле терористички дејствија, јавува дописникот на МИА...

Турција ја тестира трпеливоста на Грција во Егејот

По вчерашните предупредувања на началникот на Генералштабот на грчката армија Евангелос Апостолакис дека грчката војска е подготвена да реагира во случај ако се загрози...

Русе е најдобар бугарски град за живеење

Русе е прогласен за најдобар град за живеење во Бугарија за 2018 година. Ова признание е добиено во конкуренција на други градови кои учествуваа...