18 C
Skopje
23.9.2018 - 5:08

Стапуваат во сила возобновените американски санкции кон Иран

Возобновените санкции на САД кон Иран од денеска и официјално стапуваат во сила, откако вчера американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша указот. Тој најави дека...

Избори во Шведска, екстремната десница ги подобри своите позиции

Шведска, по се изгледа, успеа да одолее на националистичката треска предизвикана од миграциската криза во Европа, оценува францускиот весник „Монд“. Весникот наведува дека првичните резултати...

Рохани: Трамп ќе зажали ако се повлече од договорот со Иран

Претседателот на Иран, Хасан Рохани нагласи денеска дека претседателот на САД, Доналд Трамп ќе зажали ако се повлече од нуклеарниот договор со Техеран и...

Трамп по Самитот на Г-7 го нападна Трудо на Твитер

Претседателот на САД Доналд Трамп, по предвременото заминување од Самитот на Г-7 во Ла Малбе, за време на летот кон Сингапур, на неговиот Твитер...

Ако Приштина ја усвои платформата, Белград повеќе нема да седи на маса?

Ако Собранието во Приштина ја усвои платформата на власта, во која се предвидува разговорите со Белград да завршат со меѓусебно признавање и се спомнува...

Зехофер и се закани на Меркел дека ќе ја напушти коалицијата

Министерот за внатрешни работи на Германија, Хорст Зехофер денеска ја предупреди канцеларката Ангела Меркел, со која имаат различни ставови за политиката за мигрантите, на...

Судар на два воза во Австрија, 40 патниците полесно повредени

Најмалку 40 луѓе се полесно повредени во судар на два патнички воза во австрискиот град Салзбург, соопшти локалната полиција. Возовите се судриле при спојување на...

Мицотакис: Ципрас наместо да организира фиеста, да распише избори

Наместо да организира фиести, Ципрас на 20 август да распише избори, порачува лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во интервју за „Athens Voice“. Kако...

Поради пожар евакуирано село на полуостровот Пелопонез

 Село во западниот дел на грчкиот полуостров Пелопонез беше евакуирано откако  во близина избувна шумски пожар, кој почна да се приближува до семејните куќи,...

Трамп го поздрави напредокот во преговорите меѓу двете Кореи

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го поздрави „одличниот напредок“ во преговорите меѓу Северна и Јужна Кореја, откако Северна Кореја се согласи да уништи полигон...