16 C
Skopje
19.9.2018 - 9:29

Продолжува дијалогот Белград – Приштина, се очекуваат конкретни резултати

Во Брисел денеска треба да се одржи нова рунда од дијалогот помеѓу Белград и Приштина, а портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, изјави дека...

Вооружен напад во банка во Синсинати, најмалку четворица убиени

Најмалку четири лица биле убиени во напад во американскиот град Синсинати, каде вооружено лице отворило оган во банка во центарот на градот. Локалните медиуми јавуваат...

Земјотрес во Јапонија, бројот на жртви се искачи на осум

Бројот на жртви од силниот земјотрес што се случи вчера на јапонскиот остров Хокаидо се зголеми на осум, откако уште пет тела беа...

Нич: Размена на територија меѓу Србија и Косово е чекор кон создавање на Голема...

Размената на територии меѓу Косово и Србија е реална опција ако истраат на тоа локалните лидери, а дозволат големите сили, но тоа на долги...

Паравоена формација ги вознемири политичарите во Словенија

Словенечкиот претседател Борут Пахор, изрази загриженост, откако на социјалните мрежи осамнаа слики од вооружена група на маскирани луѓе кои ги предводи неговиот поранешен противкандидат...

Хан не отфрла размена на територии меѓу Србија и Косово

Комесарот на Европската унија за проширување и соседство Јоханес Хан во интервју за Радио Слободна Европа оцени дека кое и да е решение за...

Јапонија на удар на најсилниот тајфун во последните 25 години

Силен тајфун, најсилен во последните 25 години, денеска ја погоди Јапонија, предизвикувајќи проблеми во сообраќајот на островот Шикоку. Тајфунот 21 во сезоната во Азија, ја...

Новинари на Ројтерс осудени на седум години затвор, ОН и САД побараа ослободување

Двајца новинари на агенцијата Ројтерс се осудени на седум години затвор од страна на суд во Мјанмар. Новинарите Ва Лон и Куав Сое О се...

Оружен напад насочен кон домот на новинарка

Албанската полиција сѐ уште нема информации кој стои зад оружениот напад во кој со автоматска пушка „калашников“ завчера по полноќ рафално било пукано во...

Најмалку осуммина повредени при експлозија во германска рафинерија

При експлозијата во рафинеријата во германскиот град Инглоштат повредени се најмалку осум лица. По експлозијата избивна голем пожар поради што се евакуирани 1.800 луѓе. Властите препорачаа...