-1 C
Skopje
17.2.2019 - 9:14

Најбогатите Саудијци скапо го платиле излезот од „златниот кафез“ на Бин Салман

Саудискиот престолонаследник Мохаменд бин Салман ја прогласи неговата акција за борба против корупцијата за успешна, 15 месеци откако ги собра и задржа најбогатите и...

Се урна авион во Калифорнија, пет лица загинаа (видео)

Најмалку пет лица загинаа откако мал авион се урнал врз куќа во предградие во јужна Калифорнија, по што куќата се запалила. Локалните власти соопштија дека...

Си-ен-ен: Преку кризата во Венецуела се враќа Студената војна

Кризата во Венецуела и конфронтациите на светските лидери околу земјата започнуваат да наликуваат како од времето на Студената војна: Кремељ јавно го подржува венецуелскиот...

САД треба да се држат настрана од Венецуела

Венецуела заслужува подобра власт, но Елиот Абрамс и Џон Болтон не треба да одлучуваат за нејзиниот изглед, се наведува во колумната на „Њујорк тајмс“ Ситуацијата...

Што би требало да стори Русија во Венецуела?

Рускиот претседател Владимир Путин своевремено испрати војска во Сирија, но Венецуела не е Сирија. Таа е оддалечена илјадници километри од Русија, во близина нема...

Хаотичниот брегзит ги премислува десничарите за ЕУ

Откако Велика Британија на референдум изгласа напуштање на Европската унија (ЕУ) во јуни 2016 година, лидерите во земјата ги зафати голема паника, пишува „Њујорк...

Четири можни сценарија за иднината на Венецуела

Политичките превирања во Венецуела ја доведоа земјата во многу тешка ситуација, а британскот весник „Гардијан“ ги разгледа четирите можни сценарија во кои може да...

Спротиставените сили ги збиваат редовите пред политичката битка за Европа

Спротиставените прогресивни левичари и крајната десница ги збиваат своите редови, здружувајќи се во коалиции и сојузи во пресрет на изборите за Европскиот парламент (ЕП)...

Во САД и до минус 50 степени, Трамп се прашува каде е глобалното затоплување

Делови на САД до крајот на неделава ќе бидат зафатени со могу ниски температури кои ќе се спуштат и до минус 53 степени, предупредуваат...

Притеснетата Исламска држава пронајде ново засолниште

По губењето на пространата територија што некогаш ја контролираше, Исламската држава (ИД) најде ново засолниште каде што уште опстојува - на Интернет, пишува „Вашингтон...