17 C
Skopje
25.9.2018 - 17:33

Судот одлучи: Европратениците немаат обврска да бидат транспарентни околу дополнителните надоместоци

Три години откако група истражувачки новинари поднесоа тужба против Европскиот парламент затоа што европратеници одбиле да откријат на што ги трошат своите додатоци, Европскиот...

Полицијата упадна во „нервниот центар“ на калабриската мафија Н’дрангета

Италијанската полиција уапси 18 лица во голема акција во Реџо Калабрија, под сомнение за мафијашки активности, вклучувајќи го и градоначалникот на Делиануова Франческо Роси,...

Полицијата го уапси сомнителниот маж на аеродромот во Берлин

Германската полиција по апсењето на сомнителен маж соопшти дека нема опасност за луѓето на берлинскиот аеродром „Шенефелд“. - Во овој момент нема опасност по луѓето...

Истражување: Србите најмногу ги сакаат Грците

Граѓаните на Србија најмногу во регионот ги сакаат Грците, потоа Црногорците, а на трето место се Македонците, покажуваат резултатите од истражувањето на „Фактор...

Пожар во околината на Пиза, евакуирани стотици луѓе

Во ридовите во близина на италијанскиот град Пиза, во регионот Тоскана, избувна голем пожар поради кој се евакуирани стотици жители на околните села. Локалните медиуми...

Америка на прво место среде Обединетите нации

Дали Трамп ќе биде истиот оној лидер што се води од мотото „Америка на прво место“ или овој пат повеќе ќе ги почитува дипломатските...

Иран: Исламистички сепаратисти го извршиле нападот на воената парада

Иранските власти денеска соопштија дека нападот врз воената парада во западниот град Ахваз бил извршен од страна на специјална единица на исламистички сепаратисти кои...

Жртвите се соочија со Козби во пресрет на изрекувањето на казната

Бил Козби (81) ќе има последна прилика за да го изнесе својот случај пред судот во Пенсилванија, во пресрет на изрекувањето на неговата казна...

Во два американски напада во Авганистан убиени најмалку 25 цивили

Американски воени авиони извршија два напада во Авганистан, при што загинаа најмалку 25 цивили, меѓу кои и жени и деца. Во едниот напад во областа...