6 C
Skopje
13.11.2018 - 19:46

Страв од нови националистички конфликти

Лидерите на Франција и на Германија го критикуваа порастот на национализмот, предупредувајќи дека Европа повторно може да се врати на мрачниот курс од минатото Лидерите...

Опасна киселина истече во Франкфурт, граѓаните со затворени прозорци и врати

Хлороводородна киселина истече утрово во индустрискиот дел на Франкфурт, поради што локалните власти го повикаа населението да ги затворат вратите и прозорците. Покрај тоа, затворен...

Навални тврди дека му е забранет излез од Русија

Рускиот опозиционер Алексеј Навални тврди дека му е забрането да ја напушти Русија. -Дојдов на аеродром. Летам да ја слушнам одлуката на Европскиот суд за...

Поранешен претседател на Перу обвинет за стерилизација на сиромашни луѓе

Поранешниот претседател на Перу Алберто Фуџимори и тројца министри за здравство од неговата администрација обвинети се за присилна стерилизација на 2.116 луѓе, соопшти здружение...

Борбите во Јемен се интензивираат, за 24 часа загинале 150 луѓе

Крвавите борби продолжија во пристанишниот град Ходеида на западот на Јемен, каде што во последните 24 часа загинаа 150 луѓе, во време кога Обединетите...

Харадинај го предупреди Тачи дека ќе биде разрешен ако потпише промена на границата

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го предупреди претседателот на државата Хашим Тачи дека може да биде разрешен и да одговара за кршење на Уставот и...

Меј: Преговорите за Брегзит се тешки, но се при крај

Британската премиерка Тереза Меј изјави синоќа дека преговорите за излез на нејзината земја од ЕУ, кои се водат меѓу Лондон и Брисел, се „исклучително...

Аналитички центар од САД: Северна Кореја поседува тајни бази со балистички ракети

Северна Кореја поседува најмалку 13 тајни бази со балистички ракети, способни да носат нуклеарно оружје, се наведува во вчера објавениот извештај на вашингтонскиот тинк-тенк...

Меѓународната заедница предупредува: Нова војна во Газа би била неверојатна трагедија

Обединетите нации, Европската унија и Русија ги повикаа Палестинците и Израелците да ја запрат брзата ескалација на насилства во Газа во последните 24 часа. –...