Навални како тест за локалните избори

Руските гласачи излегоа да го дадат својот глас за да изберат локални гувернери и регионални парламенти во 25 од 85-те региони на Русија, што...

Гутереш слушнал „незамисливи приказни“ за насилството врз Рохинџите 

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска на Твитер објави дека од Рохинџите кои избегале од Мјанмар во Бангладеш слушнал „незамисливи приказни за убиства...

Ким Јонг-ун традиционално пречекан со леб

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот претедател Владимир Путин. За неговото пристигнување...

Обвинителството ќе добие увид во финансиите на Трамп

Врховниот суд му одобри на обвинителството да ги прибави даночните пријави и другите финансиски податоци на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Сето тоа е...

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво и да е решението,...

Уапсен калифорниски сериски убиец и силувач

Властите во Калифорнија соопштија дека го уапсиле мажот за кој постои сомневање дека во 70-сеттите и 80-сеттите години на минатиот век извршил повеќе убиства...

Убиецот на бугарската новинарка Маринова осуден на 30 години затвор

Бугарски суд денеска го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор, поради силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото на Маринова беше пронајдено...

Во Сочи средба Путин – Асад

Рускиот претседател Владимир Путин вечерва се сретна со сирискиот колега Башар ал Асад во Сочи, при што разговараа за идните чекори за политичко решавање...

Почна заседанието на Генералното собрание на Интерпол

Со учество на речиси 1.000 претставници од 173 земји, денеска во Дубаи почна заседанието на Генералното собрание на Меѓународната полициска организација (Интерпол). Главна тема на...

Над 13 милиони Сиријци имаат потреба од хуманитарна помош

Над 13 милиони Сиријци имаат потреба од хуманитарна помош од меѓународната заедница, изјави еврокомесарот за хуманитарна помош и справуавње со кризи, Христос Стилијанидис. Во изјава...