Австралиец преживеа напад на ајкула ( Видео)

Сурфер утрово бил нападнат од ајкула во југозападниот дел од Австралија. И покрај сериозните повреди и на двете нозе тој успеал да доплива со...

По пријава за силување во воз, германската полиција проверила 750 патници

Германската полиција соопшти дека по тврдење на девојка дека била силувана во воз полн со фудбалски навивачи, ги проверила сите 750 патници од тој...

Пожар близу Сиднеј, стотици пожарникари се борат со огнената стихија

Стотици пожарникари гаснат шумски пожар што изби на периферија на Сиднеј, каде температуриата е невообичаено висока за ова време од годината, соопштија властите. Полицијата отвори...

Трамп сака американските сили да се вратат од Сирија

Американскиот претседател Доналд Трамп и понатаму сака американските сили да се вратат од Сирија што е можно побргу, објави Белата куќа откако францускиот претседател...

Ѓукановиќ прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора

Поранешниот претседател и премиер на Црна Гора, лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ прогласи победа на вчерашните претседателски избори. Новоизбраниот претседател порача...

Џејмс Коми: Трамп е морално неспособен за претседател

Американскиот претседател Доналд Трамп е „морално непсособен“ да управува со земјата, изјави во интервју за телевизијата Еј-Би-Си поранешниот директор на ФБИ Џејмс Коми. - Не...

Москва: Трката во вооружување стана реална опасност

Трката во вооружување во светот денес стана опасна реалност, поради акциите на западните земји, изјави раководителот на Одделот за неширење и контрола на нуклеарното...

Дванаесет вработени во „Епл“ уапсени за истекување информации

Американскиот информатички гигант „Епл“ открил дека 29 негови вработени минатата година до медиумите доставиле тајни информации за развој на производи на компанијата. Како што објави...

Трамп упати нова навреда кон Џејмс Коми

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска упати нова навреда кон поранешниот директор на Федералното истражно биро, Џејмс Коми, нарекувајќи го „одвратен“. Ваквата навреда на сметка на...

Хејли: САД нема да си заминат од Сирија додека не остварат три цели

САД нема да ги повлечат своите војници од Сирија се додека не остварат три цели, изјави денеска американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли. Таа нагласи...