11.3 C
Skopje
7.4.2020 - 11:47

Можно ли е прекинување на трговските односи помеѓу САД и Кина?

Конфликтот помеѓу Вашингтон и Пекинг излезе од рамките на трговијата, при што Белата куќа се обидува да ја истисне Кина од глобалната економија. Кинеските...

Германија депортирала рекорден број бегалци во членки на ЕУ

Германија депортирала рекорден број бегалци во земји-членки на Европската Унија, покажуваат податоците на федералните власти. Повеќе од 8.600 луѓе се депортирани во други држави...

И малата Црна Гора во трка за вооружување

Од влегувањето во НАТО, воениот буџет на ЦГ мошне се зголемува и тоа ќе продолжи додека не се исполни барањето за одвојување два отсто...

Соборен воен авион на сириската Влада

Воен авион на сисриската Влада се урна во провинцијата Идлиб откако беше погоден од бунтовничка група, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Просириската опозициска телевизиска...

За трето дете надомест од 9.450 евра

Во Албанија во првиот квартал од годинава е забележан историски негативен рекорд на природниот прираст. Ова беше причина албанската влада да донесе нови мерки...

Лавров: САД ги поткопуваат напорите во сите процеси

САД ги поткопуваат напорите да се постигнат меѓународни договори во врска со Блискиот исток, Иран, климата и трговијата, изјави рускиот министер за надворешни работи...

Трамп ги полага надежите во бавноста на американскиот судски систем

Правната стратегија на Белата куќа за попречување на сведочењето во постапката за импичмент, сега е насочена кон бавното темпо на правниот систем, пишува американското...

ЕУ ќе воведе царини за американскиот путер од кикирики и за бурбон

Европската унија соопшти дека од јули почнува со воведување царини на увоз на американска стока, како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп...

Нетанјаху: Израел ќе му наплати секому кој ќе се обиде да му наштети

Израелскиот премиер денеска му упати јавно предупредување на Иран, нагласувајќи дека армијата на Израел ќе му наплати на секој оној што ќе се обиде...

Трамп ќе се сретне со Макрон и Меркел на НАТО самитот во Лондон

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ќе се сретне со францускиот колега Емануел Макрон и германската канцеларка, Ангела Меркел, на маргините на самитот на НАТО во...