Либија: Осуммина мигранти, повеќето деца, се задушија во бродски контејнер

Најмалку осум лица, претежно деца, починаа од задушување во бродски контејнер преполн со мигранти, на западниот брег на пристанишниот град Зуварa, соопшти денеска либиската...

Седуммина загинати при напад во џамија во Нигерија

Седум лица загинаа, а седум други се ранети денеска кога бомбаш самоубец активирал експлозивна направа во џамија во градот Кондуга во северозападниот дел на...

Можниот брегзит без договор со силно влијание врз вредноста на фунтата

Британскиот премиер Борис Џонсон во понеделникот ја однесе Велика Британија уште поблиску до брегзит без договор, инсистирајќи на тоа дека нема да одржи разговори...

Пожарот на Халкидики сѐ уште активен, но ситуацијата е подобра од вчера

Околу 200 грчки пожарникари со речиси 100 возила и 73 лица пешадија во текот на целата ноќ го гаснеа големиот шумски пожар што изби...

Претседателот на Чешка: Новинарите се досадни оси, треба да се згмечат

Претседателот на Чешка Милош Земан именуваше нови судии и нов министер за правда, кои јавно ги советуваше дека кон новинарите треба да се однесуваат...

Трамп: Значајно ќе ги засилам санкциите кон Иран

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска го обвини Иран дека тајно збогатува ураниум веќе подолго време и му се закани на Техеран со поостри санкции,...

Кочијанчич: Дијалогот Белград – Приштина продолжува во септември

Портпаролката на Европска унија, Маја Коцијанчич изјави дека дијалогот помеѓу претседателот на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи ќе продолжи на...

Од денеска на сила новите царини што ги воведе САД за кинеските производи

Oд денеска стапуваат на сила дополнителните царини од 15 проценти за кинеските производи во вредност од повеќе милијарди долари. Претседателот на САД, Доналд Трамп одговарајќи...

Војната и сиромаштијата носат глад, Јемен најзагрозен

Недостигот храна, до кој доаѓа како последица од војна, сиромаштија и екстремни временски услови годинава ќе загрози десетици милиони луѓе ширум планетата, предупреди денеска...

ЕУ со брзи чекори кон воведување данок за дигитални услуги

Министрите за економија на Италија и на Франција нагласија дека ќе работат на брзо усвојување на предлогот на Европската комисија за воведување данок за...