4.3 C
Skopje
20.2.2020 - 10:47

Модернизацијата и реформите во фокусот на форумот Европа – Украина

Традиционалниот форум Европа - Украина ќе го одржи тринаесеттото издание во Жежов, Полска (на 4 и 5 февруари), каде што гостите од Полска, Украина,...

Со баркод и QR-код пазарџиите ќе влегуваат во ЕУ

Од минатиот месец сите производители и продавачи на прехранбени производи во Србија мора да ги обележат со баркодови, или QR-кодови. Иако стопанските субјекти и...

Седуммина исламисти осудени на смртна казна за нападот во Дака

Седуммина исламисти се осудени на смртна казна за нападот во 2016 година, во кафуле во Бангладеш, при што беа убиени 22 луѓе, повеќето странци. Нападот...

Силен земјотрес ги погоди Филипините

Земјотрес со јачина од 6,9 степени ги погоди денеска Филипините, со епицентар лоциран југо-западно од градот Давао на длабочина од 53 километри, соопшти геолошкиот...

Штрајкот во Франција го нарушува производството на електрична енергија

Ширум Франција денеска дојде до прекини на електричната енергија поради штрајкот на работниците кои се приклучија на протестот против плановите на владата за реформа...

Дополнителни два милиони евра за подготовка на брегзит без договор

Велика Британија најави дека ќе потроши дополнителни две милијарди фунти за подготовка за брегзитот без доовор. Како што изјави министерот за финансии, Саџид Џавид, дополнителните...

Британскиот парламент го отфрли предлогот на Џонсон за распишување избори

Британскиот парламент рано изутринава гласаше за отфрлање на предлогот на премиерот Борис Џонсон за распишување избори. За распишување избори, на парламентот му беа потребни...

Прва отстапка на француската влада пред жолтите елеци

Францускиот премиер ќе воведе меморандум на одлуката за зголемување на даноците за горивата, која предизвикаа масовни протести низ целата земја Францускиот премиер Едуар Филип ќе...

Сите основни училишта во Техеран затворени поради загадениот воздух

Поради високото ниво на загадување на воздухот во Техеран, иранската Влада донесе одлука да ги затвори сите основни училишта во престолнината, каде живеат 10...

Најмалку пет жртви во ерупција на вулкан во Нов Зеланд

На островот повеќе нема знаци на живот, според полицијата на Нов Зеланд Најмалку пет лица настрадаа, а повеќе други се водат како исчезнати по ерупција...