Русија призна дека блокирала милиони ај-пи адреси

Раководителот на рускиот комуникациски регулатор Роскомнадзор, Александар Жаров, денеска призна дека милиони ај-пи адреси биле блокирани при неуспешен обид за запирање на апликацијата за...

Летовите на „Ер Франс“ и понатаму нарушени поради штрајк

Железничкиоот сообраќај ширум Франција и летовите на авиокомпанијата „Ер Франс“ и денеска се нарушени поради штрајкови. Францускиот претседател Емануел Макрон претходно најави дека протестите нема...

Во Турција останува во сила вонредната состојба

Турскиот Парламент денеска донесе одлука за продолжување на вонредната состојба во државата за уште три месеци, по предлог на Советот за национална безбедност на...

Директорот на ОПЦВ го отфрли тврдењето на Русија за друг агенс

Генералниот директор на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) Ахмет Узумџу денеска го отфрли тврдењето на Русија дека во англискиот град Солсбери, каде...

Тереза Меј претрпе пораз во Домот на лордовите за законот за Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј денеска претрпе пораз во горниот дом на Парламентот, Домот на лордовите, кој не го прифати нејзиниот Предлог-закон за Брегзит, со...

САД ѝ се закануваат на Турција со санкции поради руските С-400

Купувањето на систем за противвоздушна одбрана С-400 од Русија, може да ја соочи Турција со санкции во согласност со американскиот Закон за спротивставување на...

Бунтовниците во Думајар се разоружуваат и заминуваат од градот

Сириските државни медиуми објавија дека бунтовниците во градот Думајар, североисточно од Дамск, го предаваат оружјето во согласност со договорот со сириската Влада. Телевизијата Ал-Икхбарија објави...

Привиден крај на една ера – Кастро ја предава власта на Куба, но не...

Кубанскиот претседател Раул Кастро ќе ја напушти функцијата, со што се очекува да заврши владеењето на семејството Кастро со островската држава, по безмалку шест...

Предвремени претседателски и парламентарни избори во Турција на 24 јуни

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска соопшти дека на 24 јуни во Турција ќе се одржат предвремени претседателски и парламентарни избори. Ваквата најава Ередоган ја...

ОН развива светски регистар за дронови

Светските воздухопллвни компании поддржуваат формирање глобален регистар за дронови при ОН, бидејќи се загрижени поради се поголемиот број блиски средби на тие беспилотни летала...