Десет илјади лица евакуирани од Ломбок по земјотресот во Индонезија

Повеќе од 10.000 луѓе, меѓу кои и голем број на туристи, евакуирани се од островот Ломбок во Индонезија по катастрофалниот земјотрес што го погоди...

ЕУ воведува мерки за заштита од американските санкции кон Иран

Европската унија денеска изрази жалење поради одлуката на САД за враќање на претходно укинатите санкции кон Иран и најави дека од утре ќе стапат...

Силна експлозија во близина на аеродромот во Болоња

Силна експлозија попладнево одекна во близина на аеродромот во италијанскиот град Болоња. Италијанската полиција информира дека станува збор за „несреќа на автопатот во близина на...

Пад на барањата за азил во ЕУ, освен од Турција

Баразата за азил бележат мал пад во јуни 2018 во ЕУ, споредено со претходната година, соопшти денеска Европската Канцеларија за поддршка на азил (ЕАСО)....

Генералниот секретар за цивилна заштита на Грција поднесе оставка

Генералниот секретар за цивилна заштита на Грција Јанис Капакис, денеска ја доставил неговата оставка до министерот за внатрешни работи, објави грчката новинска агенција. Како што...

Дачиќ: Нема подобро време за решавање на прашањето за Косово

Ситуацијата во моментов е таква што „имаме добра можност компромисно да се реши прашањето за Косово и Метохија“, оцени министерот за надворешни работи на...

Атентат со дронови врз претседателот на Венецуела?

Мадуро тврди дека преживеал атентат со експлозивни дронови, а за нападот ги обвини опозицијата, Колумбија и САД. Пожарникари од местото на настанот, пак, тврдат...

Апсења во Венецуела по атентатот врз Мадуро

Властите во Венецуела уапсија 11 новинари по атентатот врз претседателот Николас Мадуро, соопшти Националниот синдикат на работници во печатот. - Единаесет новинари и соработници во...

Што мислат Американците за трговските односи на САД?

Американскиот претседател Доналд Трамп воведе двоцифрени царини против кинески стоки во вредност од десетици милијарди долари, што го поттикна Пекинг да наметне одмазднички тарифи...

Подемот на синот на Бин Ладен потврден со брак во знакот на 11 септември

Хамза бин Ладен, синот на озлогласениот лидер на Ал каеда, Осама бин Ладен, стапил во брак со ќерката на Мохамед Ата, водачот на терористичките...