4.3 C
Skopje
20.2.2020 - 10:39

Три жртви на пожарите во Австралија

Најмалку три лица загинаа во пожарите во австралиската држава Нов Јужен Велс, а со огнот се борат повеќе од 1.000 пожарникари. Најмалку седум лица се...

Чавушоглу: Можеби ќе побараме од ОН истрага за убиството на Кашоги

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу синоќа изјави дека Анкара не е во целост задоволна од нивото на соработка со Ријад за истрагата за...

Нова опрема за заштита од насилни протести

Припадниците на Посебната единица за поддршка (ПЕП) при Министерството за внатрешни работи добија специјалната полициска опрема. Опремата е обезбедена преку финансиската донација на Владата...

Една година без власт на државно ниво

Босна и Херцеговина, последните 25 години, при конституирањето на власта секогаш била поблиска до партиските и личните интереси на политичарите, отколку до јавниот интерес Една...

Почна средбата Могерини-Тачи во Брисел

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини во Брисел се сретна со косовоскиот претседател Хашим Тачи, во рамките на дијалогот...

Помпео: САД етапно и плански ќе се повлечат од Сирија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на вчерашната посета на Ирак изјави дека САД етапно и плански ќе се повлечат од Сирија. Помпео во...

Пожарите може да ја чинат Австралија до пет милијарди долари

Австралија се очекува да претрпи загуби од 5 милијарди австралиски долари поради пожарите кои продолжуваат да беснеат низ континентот, покажува прогнозата на австралиската банка „Вестпек“. Природната...

Во Венецуела повторно снема струја

Во повеќето делови на Венецуела повторно снема струја, а меѓу погодените области е и главниот град Каракас. Електрична енергија снемало во 13:20 часот по локално...

Во земјотресот на Филипините загинаа најмалку 11 лица, а 24 се исчезнати

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој го погоди градот Порак,...

Меркел: Одржувањето на НАТО е од исклучително значење за Германија

Одржувањето на НАТО-сојузот е од исклучително значење за Германија, рече канцеларката Ангела Меркел откако францускиот претседател Емануел Макрон рече дека НАТО доживува мозочна смрт. -...