Ирански верски лидер ги предупреди САД

Висок ирански верски лидер денеска изјави дека американските воени бази нема да бидат безбедни, ако Вашингтон влезе во конфликт со Техеран. - Ако Америка направи...

Макрон и Меркел ќе разговараат за брегзит и иднината на ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон в среда во Париз ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел, со која ќе се разговара за трансатлантските односи,...

ФСБ спречила серија терористички напади – деактивирани две бомби

Припадниците на руската Федерална служба за безбедност спречиле серија терористички напади во Кабардино-Балкарската Република, каде терористи планирале да кренат во воздух објекти на руските...

Торнада во САД, загинаа најмалку три лица

Две лица загинаа во северниот дел на Алабама, a едно во Луизијана кога неколку торнада го погодија југоистокот на СAД, корнејќи кровови, дрвја и...

Москва: Целта на САД е соборување на власта во Венецуела

Вашингтон и неговите најблиски сојузници отворено спроведуваат политика чија цел е соборување на легитимната власт во Каракас, порача шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. -...

Панорама

Загреб - Кробекс-индексот за оствареното тргување на Загрепската берза во минатата недела забележал пад од 21 отсто, со што била намалена пазарната вредност на...

Европската комисија бара решение за мигрантите во Медитеранот

Европската комисија е во контакт со земјите членки за да најде решение за мигрантите кои се наоѓаат на бродот „Си Воч 3“, изјави денеска...

Северна Кореја одобри надзор за безбедност на меѓународните летови

Северна Кореја се согласи персонал на Меѓународната организација за цивилна авијација (ИЦАО) да раководи со инспекцискиот надзор, за да се осигура безбедност на меѓународните...

Користењето социјални мрежи во Уганда ќе ве чини три денари дневно

Милиони луѓе во Уганда престанаа да употребуваат Интернет поради новонаметнати даноци за користење на социјалните мрежи, пренесува „Гардијан“. Дневните давачки се определени за 60 платформи...

Москва: Подготовките на САД за поставување оружје во вселената е неодговорно

Официјална Москва оценува дека подготовките на Вашингтон да постави оружје во вселената се неодговорни, изјави денеска портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија...