4.3 C
Skopje
20.2.2020 - 10:40

Стотици лица осудени на доживотен затвор за обидот за пуч во Турција

Суд во турскиот град Измир осуди на доживотен затвор вкупно 104 луѓе обвинети за извршување дејствија поврзани со обидот за преврат во јули 2016...

Министерка бара муслиманите да земат отсуство за време на Рамазан

Данската министерка за имиграцијата и интеграцијата Ингер Стојбер, чии изјави за странците често предизвикуваат полемика, денеска повика муслиманите да земат отсуство од работа за...

Осуди за нападот над солунскиот градоначалник

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, го осуди нападот врз градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис. На својот твитер-профил Ципрас напиша дека напаѓачите се екстремни десничари...

Инаугурација на Ѓукановиќ без опозицијата и без државници

Новоизбраниот претседател на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, вчера положи заклетва пред пратениците, со што официјално ја презеде функцијата. Тој ја презеде оваа должност од...

И Парагвај ја премести својата Амбасада во Израел

Парагвај денеска ја премести својата Амбасада во Израел од Тел Авив во Еруслам, со што стана трета земја што го презема овој чекор по...

Јилдирим: Ако Атина престане да мисли дека цело Егејско Море е нејзино, тогаш ќе...

Тензиите меѓу Турција и Грција може да бидат избегнати, ако Атина престане да верува дека Егејското Море е целосно грчко, изјави турскиот премиер Бинали...

Бугарските патишта покриени со рози

Производителите на рози блокираа повеќе патни правци во Бугарија поради ниската откупна цена на розите Километарски колони автомобили имаше на патот Пловдив - Карлово во...

Косовци ќе можат да патуваат во Европа без визи?

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај е уверен дека до крајот на годинава граѓаните на Косово ќе можат да патуваат во Европа без визи, јави дописникот...

Кинеските бомбардери го алармираа Пентагон

Реакцијата на САД следува откако кинеската воена авијација првпат во Јужно Кинеско Море распореди бомбардери со голем дострел, со што во нивен досег се...

Меѓународната петорка крои нов договор за Иран?

Новиот договор предвидува финансиска помош за Иран, а за возврат Техеран да ги ограничи производството на балистички ракети и своето мешање во земјите од...