Американската и израелската амбасада во Берлин добиле заканувачки писма

Германската полиција денеска соопшти дека неколку писма со бел прав биле испратени до Амбасадата на САД и до Амбасадата на Израел во Берлин. Истрагата утврди...

Путин во Белград во октомври или ноември

Рускиот амбасадор во Белград Александар Чепурин денеска изјави дека претседателот на Русија Владимир Путин ќе го посети Белград во октомври или во ноември. - Имаме...

Обезбедени проѕирни кутии за општите избори

На општите избори на седми октомври во Босна и Херцеговина првпат ќе бидат користени проѕирни гласачки кутии. Мисијата на ОБСЕ во БиХ, со финансиска...

Формиран нов опозициски сојуз за Србија

Десетина партии и движења од опозицијата во Белград во неделата потпишаа спогодба за основање нов политички блок, со назив Сојуз за Србија. Во него...

Откриено наоѓалиште на злато

Акциите на австралиска компанија скокнале минатата недела откако беше објавено дека оваа фирма открила богати наоѓалишта на злато, сребро и базни метали во Босна...

Целиот регион со помалку првачиња

Во целиот регион на Западен Балкан на првиот ден од новата учебна година се забележува намалување на бројот на деца во основното образование, со...

Вонредна седница за „корекција на границите“

Претседателството на Собранието на Косово одлучи вонредната седница, свикана по барање од опозицијата, за расправа во врска со дијалогот со Србија и иницијативата на...

Убиениот во косовската Агенција за разузнавање работел во бифето

Обвинителот на приштинското Основно обвинителство Ибрахим Бериша потврди дека осомничениот за убиството што се случи претпладнево во Агенцијата за разузнавање на Косово (АКИ) е...

Во Банкок почна конференција на ОН за климатски промени

Во Банкок денеска почна конференција  на ОН за климатските промени по повикот од развиените држави за поголем напредок и зголемена одговорност во заштитата на...

Анкета: Голем пад на популарноста на Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон бележи голем пад на популарноста од 10 процентни поени за еден месец, односно неговата работа како претседател ја одобруваат само...