4.3 C
Skopje
20.2.2020 - 10:49

Лидерите на Г20: Да сузбие нееднаквоста, да се поддржат малите претпријатија

Лидерите на земјите членки на Г-20 ја потврдија синоќа, во завршната декларација од заклучоците од Самитот во Буенос Аирес, нивната посветеност во борбата против...

Вонредна состојба во Чиле по насилните протести поради поскапувањето на јавниот превоз

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во кои една зграда беше...

Пратки со заканувачки писма и отровен прав испратени до десетина јапонски компании

Пратки со заканувачки писма и прав, за кој се претпоставува дека е калиум цијанид, се испратени на адреси на повеќе од десет јапонски компании,...

Партиска блокада за граѓанските референдуми

Досега во Хрватска пропаднаа повеќе иницијативи за референдумско изјаснување на граѓаните, додека успешни беа само оние што ги организираше актуелната власт Министерот за управа во...

Чавушоглу: Можеби ќе побараме од ОН истрага за убиството на Кашоги

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу синоќа изјави дека Анкара не е во целост задоволна од нивото на соработка со Ријад за истрагата за...

Нова опрема за заштита од насилни протести

Припадниците на Посебната единица за поддршка (ПЕП) при Министерството за внатрешни работи добија специјалната полициска опрема. Опремата е обезбедена преку финансиската донација на Владата...

Една година без власт на државно ниво

Босна и Херцеговина, последните 25 години, при конституирањето на власта секогаш била поблиска до партиските и личните интереси на политичарите, отколку до јавниот интерес Една...

Почна средбата Могерини-Тачи во Брисел

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини во Брисел се сретна со косовоскиот претседател Хашим Тачи, во рамките на дијалогот...

Помпео: САД етапно и плански ќе се повлечат од Сирија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на вчерашната посета на Ирак изјави дека САД етапно и плански ќе се повлечат од Сирија. Помпео во...

Пожарите може да ја чинат Австралија до пет милијарди долари

Австралија се очекува да претрпи загуби од 5 милијарди австралиски долари поради пожарите кои продолжуваат да беснеат низ континентот, покажува прогнозата на австралиската банка „Вестпек“. Природната...