Американската војска нема да може да се скрие во идните војни

Новите технологии им овозможуваат на Русија и на Кина да ги уништат американските бази и логистички мрежи, вклучувајќи ги и оние на нивна територија Форин...

Тачи ја повика ЕУ да и даде појасна перспектива на Приштина

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја повика Европската унија(ЕУ) да и даде појасна перспектива на Приштина и да ја третира рамноправно со останатите земји на...

Гордоста на Европа „Галилео“ одново се соочува со проблеми

Кога Европската Унија ја претстави својата програма за сателитска навигација, наречен „Галилео“, ја опиша како посилна, попрецизна и посигурна од американскиот ГПС, и начин...

Десетти ден пожари во Чернобил, огнот се приближува кон уништениот нуклеарен реактор

Пожарите во забранетата зона во Чернобил се уште се активни, веќе десетти ден по ред, и покрај напорите на украинските пожарникари кои се борат...

Орбан ги налути и сојузниците од кои зависи судбината на неговата партија

Неисполнетите ветувања на Виктор Орбан кон главниот кандидат на ЕПП на претстојните избори во Европскиот парламент, Манфред Вебер, (во врска со Централно-европскиот универзитет во...

Aвион принудно слета без предните тркала

Авион на компанијата „Мјанмар нешенел ерлајнс“ принудно слетал на меѓународниот аеродром во Мандалеја користејќи ги само задните тркала поради проблеми со предниот дел на...

Демонстрантите во Хонгконг и лидерката Лам сѐ уште без договор

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, изјави дека се сретнала и разговарала со група млади луѓе за протестите кои се случуваат во овој посебен кинески...

Работодавците се жалат на високите плати кај големите фирми

Работниците ни бегаат поради повисоките плати во странските компании, кои од нашата држава долго време се поттикнувани и субвенционирани да инвестираат овде, се жалат...

Бразилец е првиот човек излекуван од ХИВ само со лекови?

Триесет и четиригодишен маж од Бразил веројатно е првиот човек излекуван од ХИВ само по пат на интензивна експериментална терапија со лекови, според тврдењата...

Франција и САД планираат да ги евакуираат своите државјани од Вухан

Франција планира да ги евакуира француските државјани од Кина, откако кинеската влада реши да го стави градот Вухан во карантин по избувнувањето на епидемијата...