3.1 C
Skopje
10.12.2019 - 1:56

Богати земји пријавуваат намалување на наталитет, посиромашните имаат бејби-бум

Светскиот наталитет е намален за половина од 1950 година, и постојат големи разлики според животниот стандард во одделни земји, се наведува во студија на...

Финска од утре ќе претседава со Советот на Европската Унија

Финска од утре го презема ротирачкото претседавање со Европската Унија. Ова ќе биде трет пат Финска, по утврдениот распоред, како земја-членка да дојде на...

Во Албанија регистрирани над 300 земјотреси за 24 часа

Албанското тло и понатаму се тресе од вчера во 11:02 часот кога беше регистриран најсилниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала...

Курц ја образложи одлуката за повлекување од Договорот на ОН за миграции

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја образложи одлуката на Владата да се повлече од Договорот на Обединетите нации за миграција, откако вчера претседателот Александер ван...

Коснет: 2019 треба да биде година на договор меѓу Косово и Србија

Амбасадорот на САД во Приштина, Филип Коснет изјави дека очекува 2019 година да биде годината во која ќе се постигне конечниот договор меѓу Косово...

Мадуро со откажана делегација се бори против санкциите на САД

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го откажа учеството на владината делегација на преговори со претставници на опозицијата на Барбадос. Претставници на Владата нема да отпатуваат...

Атина ќе побара воена отштета од Германија

Грција ќе побара надоместок за жртвите од Втората светска војна, како и враќање на заемот, кој беше принудена да им го плати на нацистичките...

Случувањата на Блискиот Исток од прва рака

Кон крајот на минатата недела, во регионот на Персискиот Залив се случија важни случувања, кои му го привлекоа вниманието на целиот свет. Во четвртокот...

Црните кутии од авионот на „Етиопиан Ерлајнс“ испратени во Париз

Црните кутии од авионот на „Етиопиан Ерлајнс“ кој се урна кусо време по полетувањето од Адис Абеба, се испратени во Париз, соопшти авиокомпанијата. – Етиопска...

Разрешен претседателот на Уставниот суд на Албанија поради ветинг

Претседателот на Уставниот суд на Албанија, Башким Дедја е разрешен од функцијата, откако не можел да го објасни потеклото на својот имот. На функцијата беше...