4.3 C
Skopje
11.12.2019 - 10:48

Лавров: Нуклеарните боеви глави во САД го зголемуваат ризикот од конфликт

Производството на боеви глави ВВ76-2 во САД го намалува прагот на употреба на нуклеарно оружје и го зголемува ризикот од нуклеарен конфликт, изјави денеска...

Силна бура со 64.000 молњи во Британија ги поремети летовите

Најмалку 64 000 молњи се забележани во Британија за време на силната бура пропратена со грмотевици, а на лондонскиот аеродром „Станстед" дошло до преместување...

Трамп наложи ФБИ итно да објави детали од истрагата за руското мешање

Американскиот претседател Доналд Трамп побара од ФБИ итно да ја симне ознаката за доверливост од дополнителни информации поврзани со истрагата за можно мешање на...

Јункер: Националистите ги сакаат само своите земји

Претседателот на Европската комисија, Жан клод Јункер изјави дека е свесен за заканата, која ја претставуваат националистичките политичари за европската солидарност, која е главна...

Нови апсења во Венецуела поради обидот за атентат врз Мадуро

Двајца високи воени претставници се уапсени денеска во Венецуела, осомничени за учество во обидот за атентат врз претседателот на Венецуела Николас Мадуро. Јавниот обвинител Тарек...

Во Москва запленети 900 килограми црн кавијар

Полицијата во Москва заплени околу 900 килограми шверцуван црн кавијар вреден приближно 720.000 долари, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за внатрешни работи, Јуриј...

Се урнаа два авиона на индиското воено воздухопловство

Два авиона на индиското воено воздухопловство се урнаа за време на тренажен лет, при што еден пилот загинаа, а другиот се води како исчезнат. Се...

Анкетата на ЕУ за летното сметање на времето завршува вечерва

Европејците имаат време до вечерва да го разгледаат завршувањето на практиката на поместување на стрелите за еден час напред во периодот од март до...

„Новости“: САД влегуваат во дијалогот за Косово

Покрај европската „тројка“ - Германија, Франција и Холандија, која би требало да се вклучи во дијалогот меѓу Белград и Приштина, и САД чекаат погоден...

Австралија втор најголем увозник на оружје во светот

Австралија стана втор најголем увозник на оружје во светот, покажуваат податоците на Меѓународниот институт за истражување на мирот во Стокхолм (СИПРИ). Од 2017 до 2018...