Граната фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Единицата за експлозиви на мадридската полиција деактивираше граната која вчера некој ја фрлил преку ѕидот на Центарот за грижа за деца мигранти. Гранатата била пронајдена...

Солидарност на кантар

Според мислењето на аналитичарите, отсуството на поддршка од муслиманските земји за Босна и Херцеговина е затоа што на босанската страна нема државна политика што...

Ајфеловата кула ќе се отвори за посетители на 25 јуни

Ајфеловата кула во Париз повторно ќе биде отворена за посетителите на 25 јуни, по најдолгото затворање во историјата од Втората светска војна. Познатата кула беше...

Апелот на Макрон загубен во сјајот на „златната палата“

Емануел Макрон сакаше да им докаже на незадоволните Французи дека тој не е арогантен „претседател на богатите“, како и дека ги разбира проблемите на...

Меркел со поддршка за создавање европска армија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во говор пред Европскиот Парламент ја даде својата поддршка за создавање европска армија, тема која е извор на политички тензии...

Рускиот патријарх Кирил во историска посета на Албанија

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил денеска ќе допатува во тридневна посета на Албанија. Поради посетата, преземени се засилени безбедносни мерки од страна на...

Кина вклучува седум крузери во борбата против заразата

Седум крузери за сместување на здравствените работници во Вухан, ќе бидат обезбедени од кинеските власти. Првиот брод „Блу вејл“ веќе пристигна од Јичанг, преку...

Панорама

Загреб - Правобранителката за деца во Хрватска, Хелена Пирнат Драгичевиќ, предлага измени на Казнениот закон за заштита од сексуално насилство и грубо занемарување на...

Два нови земјотреса северозападно од Тирана

Два нови земјотреса со јачина од 3,1 и 2,2 степени се регистрирани денеска во Албанија, беше објавено на веб-страницата на Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар, кој...

Оператор на урнатиот надвозник тврди дека ги исполнил договорните обврски

Италијанската компанија Аутостраде пер Л' Италија, оператор на мостот во близина на Џенова, при чие уривање загинаа 39 лица, денеска изрази уверување дека ќе...