6.9 C
Skopje
21.11.2019 - 23:26

Построги мерки за добивање азил

Грчкиот парламент донесе закон со кој се воведуваат нови, построги процедури за добивање азил. Законот вклучува построги политики за притвор за оние што влегуваат...

Се преврте автобус во Мексико, меѓу загинатите има деца

Најмалку 12 лица, меѓу кои три деца загинаа денеска откако се преврте автобус во северниот дел од Мексико, соопштија локалните власти. Во автобусот имало околу...

Киев бара државите да не ги признаваат руските пасоши на жителите на Донбас

Киев ќе побара од другите земји да се воздржат од признавање на руските пасоши издадени на жителите на Донбас, изјави украинскиот премиер Владимир Гројсман...

Трамп и Помпео тврдат дека не сакаат војна со Иран

САД не се подготвуваат за војна со Иран и покрај неодамнешните ескалации на тензиите, рече во вторникот американскиот претседател Доналд Трамп. Трамп ги отфрли како...

Корупцијата „поскапа“ од здравствената заштита на граѓаните

Трошокот предизвикан од корупцијата во Хрватска изнесува 13,5 отсто од БДП, или 8,5 милијарди евра, што е за два и пол пати поголем од...

Двајца тинејџери извеле оружен напад во училиште во Бразил

Најмалку пет ученици и едно возрасно лице се убиени во напад во училиште во бразилската сојузна држава Сао Паоло. Нападот го извеле двајца тинејџери...

Најмалку 15 загинати во пожар во маркет во Најроби

Најмалку 15 луѓе загинаа меѓу кои и четири деца, а 70 се повредени во пожар во голем маркет во главниот град на Кенија, Најроби,...

СЗО: Бројот на заболени од морбили зголемен четирипати

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека бројот на заболени од мали сипаници ширум светот во првите три месеци од 2019 година се зголемил четирипати...

Меридијани

Венеција - Најмалку две лица загинаа во Венеција, откако италијанскиот град беше погоден од нависоката плима во изминатите 50 години. Градоначалникот на Венеција ја...

Уапсен тинејџерот кој држеше четири жени во заложништво

Тинејџерот кој со часови држеше четири жени како заложнички во продавница во град во јужниот дел на Франција беше уапсен по неколкучасовни преговори со...