4.1 C
Skopje
29.2.2020 - 11:14

Жал ми е што ЕУ е толку строга кон Велика Британија

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази жалење што Европска унија е строга кон Велика Британија и брегзит. Too bad that the European Union is being...

Две бази во Тексас наменети за притворени мигранти

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп избра две воени бази во Тексас за сместување на мигранти кои се наоѓаат во притвор по илегалното преминување...

САД воведоа нови санкции за Русија

САД воведоа санкции за руски, ирански, севернокорејски и кинески поединци и правни ентитети, поради кршење на американскиот закон за неширeње на оружје за масовно...

Почина сенаторот и поранешен кандидат за претседател на САД, Џон Мекејн

Сенаторот републиканец и поранешен кандидат за претседател на САД во 2008 година, Џон Мекејн почина синоќа на 81-годипна возраст, соопшти неговиот кабинет. Сенаторот од Аризона...

Бугарите за 44 години ќе го достигнат европскиот просек

Повеќе од 44 години се потребни за да може бугарските граѓани да го достигнат нивото на животниот стандард на земјите од Европската Унија. Ова...

Продадена резиденцијата и амбасадата на некогашна СФРЈ во Токио

Во рамки на сукцесијата, после станот на Тито на Менхетн, продадени се и амбасадата и резиденцијата на некогашна СФРЈ во Токио за 14,7 милиони...

Первез Мушараф, поранешен претседател на Пакистан, осуден на смрт

Специјалниот суд на Пакистан го осуди пораншениот претседател на оваа земја, Первез Мушараф на смртна казна, во големиот судски случај за велепредавство. „Первез Мушараф е...

Рот: По Преспа, Македонија мора да добие јасна и видлива ЕУ перспектива

Решавањето на спорот за името меѓу Грција и Македонија е типичен пример за мирно надминување на проблемите меѓу европски партнери. Компромисот го поплочува патот...

Авионска несреќа при акробатски лет во Србија

Мал авион од моделот „злин 526ф“ падна во близина на аеродромот Ечка, кај Зрењанин во Србија, а според информациите од српските медиуми во несреќата...

Доживотен затвор за двајца поранешни југословенски разузнавачи

Врховниот суд на Германија со седиште во Карлсруе ги потврди казните доживотен затвор за Јосип Перковиќ и Здравко Мустач, поранешни припадници на хрватската и...