10.8 C
Skopje
14.10.2019 - 3:36

Европарламентот одобри привремени проверки на националните граници

Европскиот Парламент денеска ја потврди својата позиција за ревизија на сегашните правила во Кодексот за границите на Шенген, кои им овозможува на земјите-членки на...

САД потврдија дека американски војник учествувал во инцидетот со украинскиот авион

Американските воени воздухопловни сили потврдија дека еден американски војник бил „учесник во инцидентот“ со авион Су-27 кој денеска се урна во Виницката област во...

Тачи пред состанокот во Берлин бара визна либерализација

Ден пред состанокот во Берлин, косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека очекува визна либерализација. -Косово ги исполни сите критериуми и заслужува слободно движење како и...

„Волстрит џурнал“: Американската Влада лобира против употреба на уредите на Хуавеи

Американските власти почнаа со лобирање кај своите сојузници против користењето опрема, произведена од кинеската компанија Хуавеи, објави весникот „Волстрит џурнал“. Весникот наведува дека американски функционери,...

Русија ќе развива нови ракети

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска најави дека Русија во текот на 2019 и 2020 година ќе произведе копнена варијанта на комплексот Калибар...

Албанската опозиција го условува учеството на локалните избори

Лидерот на Демохристијанската партија, која е дел од обединетата албанска опозиција, Нард Ндока изјави дека опозициските партии нема да учествува на локалните избори, доколку...

Инцидент во предградие на Париз

Терористичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за вчерашниот инцидент во предградие на Париз, во кој две лица беа убиени, а едно беше...

Трамп одби да достави финасиски извештаи за неговите компании

Американскиот претседател Доналд Трамп побара од Aпелациски суд да ја поништи одлуката со која се бара неговата сметководствена фирма да достави финансиски извештаи. Според адвокатите...

ЕУ сѐ уште без консензус за сезонското сметање на времето

Европратениците вчера не постигнаа согласност за начинот на кој ќе треба да му се стави крај на сезонската промена на пресметување на времето, јави...

Птица принудно приземји уште еден лет во Русија

Авион на авиокомпанијата „Утер“ на летот од Москва до Уфа, главниот град на рускиот регион Башкортостан, морал да се врати на аеродромот по полетувањето...