17.7 C
Skopje
25.8.2019 - 7:48

Рохани: Празните закани на Трамп не заслужуваат одговор

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека нема потреба да одговори на „празните закани“ на американскиот претседател Доналд Трамп. Рохани ова го изјави на седница на...

САД: Без директни преговори со талибанците за мир во Авганистан

Преговори за мир во Авганистан можат да се водат само со владата во Кабул, но не и директно меѓу Вашингтон и талибанците, изјави висок...

Кремљ ги отфрли обвинувањата од Фејсбук за манипулации

Официјален Кремљ денеска ги отфрли обвиненијата на Фејсбук дека Руската воена разузнавачка служба (ГРУ) ја користела социјалната мрежа за водење на дезинформативна кампања. Фејсбук, Твитер...

Истрага за корупција против партијата Непокорна Франција

Француската полиција денеска изврши претрес во просториите на левичарската партија Непокорна Франција (ФИ), во рамки на истрагата за корупација против неа, јави ДПА. Француското обвинителство...

Ослободени 19 жени и деца кои ИД ги држела во заложништво четири месеци

Сириската армија соопшти дека при воена операција во централниот дел на Сирија, ослободила 19 жени и деца, кои речиси четири месеци биле држени како...

Пенс: САД сакаат разговор со Иран, а не војна

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс изјави дека САД сакаат да разговараат со Иран за нуклеарната програма и не бараат војна. -САД не сака војна со...

Германија го потврди учеството на меѓународна конференција за Сирија

Германија ќе учествува заедно со Русија, Турција и Франција на меѓународна конференција во октомври за Сирија, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. - Главна тема ќе...

ФОТОВЕСТ

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун лично го следеше најновото лансирање проектили, кое, според официјален Пјонгјанг, претставува „тестирање ново оружје“. Станува збор за петта серија на...

Столтенберг: Европските планови за одбраната само во рамките на НАТО

Мислам дека од двете светски војни, но, исто така, од времето на Студената војна, научивме колку се важни трансатлантските односи и затоа мораме да...

Европските лидери му честитаа на Џонсон, но го предупредија за предизвиците што го чекаат

Европските лидери му ја честитаа победата на новиот британски премиер Борис Џонсон, но многумина ги потенцираа предизвиците што допрва следат. Џонсон претходно изјави дека Велика...