Лимај подготвен водењето на преговорите со Србија да и го препушти на опозицијата

Косовскиот вицепремиер Фатмир Лимај, кого премиерот Рамуш Харадинај го именуваше за предводник на владиниот тим за преговори со Србија, изјави дека е подготвен водењето...

Дрон на Гринпис удри во француска нуклеарна постројка

Активисти на Гринпис соопштија дека нивен дрон удрил во француската нуклеарна постројка со цел да се докаже дека има недостатоци во безбедноста на објектот. Дронот...

САД: Без директни преговори со талибанците за мир во Авганистан

Преговори за мир во Авганистан можат да се водат само со владата во Кабул, но не и директно меѓу Вашингтон и талибанците, изјави висок...

Трамп: Севернокорејците не се подготвени за преговори

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека Вашингтон многу сериозно гледа на денешното најново лансирање ракети во Северна Кореја и рече дека Севернокорејците не...

Меридијани

Москва - Руската војска вчера почна со големите сеопфатни тридневни вежби на стратегиските нуклеарни сили. Во маневрите учествуваат 12.000 војници, 213 ракетни лансери, 105...

Опозициски кандидат ја повлече кандидатурата за градоначалник на Истанбул

Еден од кандидатите на опозицијата за градоначалник на Истанбул, Муамер Ајдин денеска објави дека ја повлекува својата кандидатура на повторените избори што ќе се...

Јункер ја повика Белгија да им даде државјанство на Британците вработени во ЕУ

Белгија треба да покаже великодушност кон членовите на персоналот на ЕУ, кои се британски државјани и аплицирале за белгиско државјанство поради Брегзит, изјави денеска...

Знаменца за идентификација на потеклото на производите

Во Косово од денеска почнува да се применува неодамна усвоениот амандман на Законот за заштита на потрошувачите, според кој маркетите се должни покрај производите...

Конфликтот во Либија ги тресе светските пазари на нафта

За високата цена на нафтата, која вчера достигна околу 71 долар за барел, покрај разгорувањето на борбите во Либија, придонесуваат продлабочувањето на кризата во...