26.2 C
Skopje
17.8.2019 - 15:19

Приштинската платформа предвидува меѓусебно признавање на Косово и Србија

Платформата, изготвена од Државната делегација за дијалог со Србија и усвоена денеска во косовското собрание, предвидува реципрочно признавање на Косово и Србија во рамки...

„Катимерини“: Протераните руски дипломати се обиделе да се инфилтрираат во разузнавањето и армијата

Додека грчката Влада очекува реакција на Москва по протерувањето на двајца руски дипломати и забраната за влез во земјата на други двајца поради мешање...

Трамп: Можно е наскоро да има трговски договор со Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е можно постигнување трговски договор со Мексико за време на преговорите меѓу двете земји во текот на викендов...

Прва затворска единица за трансполови лица во Велика Британија

Во Велика Британија оваа недела ќе биде отворена првата затворска единица за трансполови лица, соопшти британското Министерство за правда. Во тоа крило во рамки на...

Српската Влада ќе додели сеопфатен пакет помош за Србите на Косово

На денешната седница на српската Влада со претставници на Србите од Косово, на која ќе присуствува српскиот претседател Александар Вучиќ, ќе биде доделен сеопфатен...

Обилните дождови воведоа вонредна состојба во Бања Лука

Градоначалникот на Бања Лука, Игор Радојичиќ доцна синоќа прогласи вонредна состојба во дел на градот, во населбите долж водотекот Врбање и по течението на...

Ким подготвен да дозволи инспекција на главниот севернокорејски нуклеарен комплекс

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е подготвен да им дозволи на меѓународните инспектори да влезат во главниот нуклеарен комплекс на Северна Кореја, што се наоѓа...

Во Бразил приведени најмалку илјада лица осомничени за убиство

Од приведените, 56 лица се осомничени за убиство во чин на семејно насилство или дискриминација врз основа на полова основа. Голема полициска акција е спроведена...

Романскиот министер за внатрешни работи поднесе оставка

Министерот за внатрешни работи на Романија, Николае Мога, кој на оваа функција беше само шест дена, вчера се повлече од функцијата по скандалот со...

Малта побара конфискација на германски хуманитарен брод

Јавното обвинителство на Малта денеска побара од Суд во Ла Валета да нареди конфискација на бродот „Лајфлајн“, што го користи германска хуманитарна организација за...