31.5 C
Skopje
22.7.2019 - 14:08

Ким Јонг-ун го тестира Трамп

Пјонгјанг соопшти дека ги запира нуклеарните проби и тестови на интерконтинентални балистички проектили, како и тоа дека ги затвора локациите за атомски проби. Сепак,...

Поранешен висок функционер на ОН изигрувал хуманитарец, а држел деца како сексуални робови

Обединетите нации(ОН) покренаа истрага откако поранешен висок функционер, поврзан со британска хуманитарна организација, бил уапсен заради тешко сексуално насилство врз деца. Полицијата соопшти дека го...

Кинези загинаа во сообраќајна несреќа во Северна Кореја

Во сообраќајна несреќа во Северна Кореја загинаа кинески туристи, а голем број се повредени, соопшти денеска кинеското Министерство за надворешни работи. Бројот на жртвите не...

Јужна Кореја ја запре пропагандата против Пјонгјанг

Јужна Кореја денеска ја запре пропагандата, која повеќе од две години преку граница ја спроведува против Северна Кореја. Одлуката е донесена неколку дена пред...

Состанок на министрите од Процесот СЕЕЦП во Брдо кај Крањ

Состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот на соработка во Југоисточна Европа (СЕЕЦП) ќе се одржи денеска во Брдо крај...

Анархисти го нападнале францускиот Конзулат во Атина

Член на анархистичката група Рубикон е уапсен откако активисти на оваа анархистичка група ја нападнале со боја Амбасадата и Конзулатот на Франција во Атина. Електронското...

Франција ги заострува правилата за азил

Долниот дом на францускиот Парламент синоќа со големо мнозинство одобри контроверзен закон кој ги заострува правилата за азил. За законот гласаа 228 пратеници, 139 беа...

Ортега ја отповика реформата за социјална заштита

Откажана е планираната реформа за социјална заштита, изјави синоќа претседателот на Никарагва Даниел Ортега, откако претходно бран протести ја погодија државата во знак на...

Шефовите на дипломатиите од земјите од Г-7 ќе расправаат за поинтензивен притисок врз Русија

Министрите за надворешни работи на Г-7 денеска во Торонто ќе разговараат за интензивирање на притисокот врз Русија, иако нема да стане збор за нови...

Реформата на пензискиот систем во Никарагва на преиспитување

Претседателот на Никарагва Даниел Ортега најави преиспитување на предлогот за реформа на пензискиот систем во земјата, која покрена протести со најмалку шест мртви. Работниците...