18.3 C
Skopje
18.8.2019 - 23:43

Две лица загинаа на избирачко место во источна Турција

Темел Карамолаолу, водач на помала турска исламска политичка партија „Фелисити”, изјави денеска дека две лица биле убиени во источна Турција на избирачко место.  Тој на...

ЕУ ќе ја намали емисијата на ЦО2 кај новите автомобили до 2030 година

Преговарачите на земјите на ЕУ и Европскиот парламент, по тешки преговори, се договорија до 2030 година да ги намалат емисиите на jаглероден диоксид на...

Нов Зеланд воведува платен одмор за жртвите на семејно насилство

Новозеландскиот Парламент денеска усвои Закон со кој се предвидува посебен платен десетдневен одмор за жртвите на семејно насилство. Целта на оваа мерка е да им...

Во Бенин загинаа двајца француски војници кои спасуваа заложници

Двајца француски војници денеска беа убиени во операција за спасување на четворица заложници во африканскиот регион Сахел, објавија француските власти. Во соопштението се вели дека...

Лавров: Смешно е да се тврди дека Трамп работи во интерес на Русија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека е смешно да се тврди оти американскиот претседател Доналд Трамп работи во интерес на...

Американски сенатор преку фотографија на Твитер испрати закана за Мадуро

Американскиот сенатор Марко Рубио на Твитер стави фотографија од убиството на либискиот водач Муамер Гадафи како порака за венецуелскиот претседател Николас Мадуро. Меѓутоа, таквата „суптилна...

Петмина уапсени за нападот врз украинската активистка против корупција

Пет мажи беа притворени поради напад со сулфурна киселина врз украинската активистка против корупција, Катерина Хандзук (33). Хандзук почина во ноември минатата година, три месеци...

Лани 523 лица го загубиле животот во авионски несреќи

Во 2018 година 523 лица загинале во комерцијалниот авиосообраќај, а во 2017 година нивниот број изнесувал 19, со што 2017 година е рекордна година...

Атина блокирана од штрајкови

Поради 24-часовниот штрајк на работниците во Грција, вчера беа во прекин железничкиот и поморскиот сообраќај, како и јавниот градски превоз во Атина. Штрајкот е...

Соработниците на Гуаидо презедоа три објекти на Венецуела во САД

Соработници на венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо ја презедоа контролата врз три дипломатски објекти во САД, изјави претставникот на Гуаидо, Карлос Векио. Според него, опозицијата...