Кина негира дека ќе гради воена база во Авганистан

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи на Кина, Хуа Чиунин денеска изјави дека Кина не планира да гради воена база во Авганистан. Нејзината изјава...

Убиени најмалку 15 граничари при напад на талибаните во Авганистан

Најмалку 15 граничари се убиени денеска од талибански бунтовници при напад врз мал пограничен објект во авганистанската провинција Кундуз, соопштија локалните власти. Најмалку 13 војници...

Ердоган, Меркел, Путин и Макрон: Потрбено е политичко решение за Сирија

Лидерите на Турција, Русија, Франција и Германија на Самит за Сирија се согласија дека не постои воено решение за кризата во земјата и апелираа...

НАТО посветен на договорот за издвојување за одбраната

Лидерите на НАТО ја потенцираа „непоколебливата посветеност“ на договорените цели за издвојување за одбраната и изразија загриженост поради, како што наведуваат, заканите што ги претставува...

Поради пожарите, два милиона луѓе во Калифорнија живеат во мрак

Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њусом, прогласи вонредна состојба на целата територија на оваа сојузна американска држава поради пожарите и екстремните временски услови поради кои...

Иранскиот танкер вторпат го смени курсот, се упати кон Турција

Иранскиот танкер, кој беше во центарот на конфликтот Вашингтон – Техеран, денес повторно го смени курсот и се упати кон Турција, покажуваат податоците на...

Турција погодена од силни земјотреси

Два силни земјотреса утринава биле почувствувани околу главниот град на Турција. Првиот земјотрес бил регистриран во 9 часот североисточно од престолнината Анкара, со јачина...

САД ќе ја продолжат истрагата за убиството на Кашоги

Американската Влада ќе ја продолжи истрагата за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на денешната посета...

Помпео: Иран е најголем спонзор на тероризмот во светот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во интервјуа за американските телевизии Фокс њуз и Си-Би-Ес њуз ја бранеше одлуката на претседателот Доналд Трамп за враќање...