15.1 C
Skopje
16.9.2019 - 0:51

Откриена лабораторија за производство на екстази во Русија

Московската полиција откри тајна лабораторија во близина на рускиот главен град, во која дневно се произведувале околу 25.000 таблети екстази, изјави денеска портпаролката на...

Инцидент во предградие на Париз

Терористичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за вчерашниот инцидент во предградие на Париз, во кој две лица беа убиени, а едно беше...

САД ги повика членките на СБ на ОН да го почитуваат Договорот за нуклеарно...

САД денеска ги повика земјите членки на Советот за безбедност на ОН да се придржуваат кон Договорот за неширење нуклеарно оружје (НПТ) во период...

Во Србија уапсени луѓе заради продажба на 31 тон расипано месо од Бразил

Српската полиција уапси седум луѓе поради сомневање за препродажба на 31 тон расипано месо и месни преработки од Бразил во државата, јави Танјуг. Лицата се...

ЕСЕТ: Хакерска група нападнала компании во Украина и Полска

Хакери, со софистициран малициозен софтвер ги заразиле компјутерите на три енергетски и транспортни компании во Украина и Полска, по што можат да планираат деструктивни...

Стејт департментот ги укинува 5-годишните туристички визи за Кубанците

Стејт департментот објави дека ги укинува петгодишните туристички визи за Кубанците. Според американските медиуми, тоа е голем удар за сите претприемачи и Кубанци кои со...

Британската полиција приведе 33 лица поради злоставување девојчиња

Британската полиција приведе 33 мажи под обвинение за сексуална злоупотреба на седум девојчиња во северниот дел на Англија, во периодот од 2002 до 2009...

Во бродоградилиштата „потонале“ пет милијарди евра

Петте бродоградилишта во Хрватска од 1992 година испумпале околу пет милијарди евра од државниот буџет, што е еднакво на сумата потребна за изградба на...

Сојузник на Ердоган бара враќање на смртната казна во Турција

Лидерот на турската ултра националистичка Партија на големиот сојуз (ББП), Мустафа Дестиџи, кој е коалициски партнер на Партијата на правдата и развојот (АКП) на...

Во Санкт Петербург измерени рекордно високи температури на воздухот

Во Санкт Петербург денеска се измерени 16,6 степени Целзиусови, што е највисока измерена темепература на денешен датум  од 1918 година, кога се измерени 15,2...