21.4 C
Skopje
22.7.2019 - 10:10

Над 20.000 мигранти влегле во БиХ од почетокот на годината

Бројот на илегалните мигранти, кои влегле во Босна и Херцеговина и биле регистрирани од надлежните органи од почетокот на оваа година, достигна над 20.000...

Јапонија се подготвува за ударот на тајфунот Трами

Силен тајфун се движи кон најјужните јапонски острови, а метеролозите прогнозираат дека е можно тој да ја промени насоката и да се упати кон...

Одборот за правни прашања започнува истрага против Трамп

Одборот за правни прашања при Претставничкиот дом на американскиот Конгрес ќе започне истрага против претседателот на САД, Доналд Трамп и неговите соработници поради можни...

Меркел нема повторно да се кандидира за канцеларка

Германската канцеларка исто така порача дека нема да бара реизбор на лидерската позиција во партијата на конгресот што ќе се одржи во декември. Изјавите...

ФОТОВЕСТ

Демонстранти, предводени од движењето „Жолти елеци“, повторно излегоа на улиците во Париз и во другите француски градови, да протестираат против политиката на Владата и...

Во урнатините од зградата во Камбоџа пронајдени двајца преживеани

Во урнатините од зградата кој во саботата се сруши во Сиханоуквиле, Камбоџа пронајдени се двајца преживеани мажи, со што, според последните податоци, во несреќата...

Околу 5.000 исчезнати по цунами во Индонезија

Околу 5.000 луѓе се уште се сметаат за исчезнати по цунами во Индонезија, кое според последните податоци однело 1.763 животи, објавија денеска властите. Најмногу исчезнати...

Премиерот на Јордан поднесе оставка

Премиерот на Јордан, Хани ал Мулки поднесе оставка денеска по состанок со кралот Абдула Втори. Целта е да се намали незадоволството од економската политика на...

Џоли бара зголемување на бројот на жени во мировните мисии на ОН

Актерката и амбасадорка на Високиот комесаријат на Обединети нации за бегалци (УНХЦР) Анџелина Џоли на конференција за мировните мисии на ОН, на кои присуствуваа...

Експлозии во близина на американската амбасада во Ирак

Неколку минофрлачки ракети експлодираа во близина на американската амбасада во Ирак, која се наоѓа во строго обезбедуваната Зелена зона во Багдад, пишува порталот „Шафак...