5.8 C
Skopje
26.2.2020 - 11:11

ЕК: Подготвени сме на секаков развој на преговорите за Брегзит

Европската комисија денеска соопшти дека е подготвена на секаков развој на настаните во врска со преговорите со Велика Британија за договорот за Брегзит. - Работиме...

Во Романија измерени минус 8 степени Целзиусови

Студената есен доведе до температури од дури минус осум Целзиусови степени измерени во областа Харгита во Централна Романија. И во други делови на Романија измерени...

Трамп: Ми се допаѓа решението за две држави на Палестинците и Израелците

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека сака решение што предвидува две држави за израелско-палестинскиот судир. Трамп за време на вчерашната средба со израелскиот премиер...

Сојуз на ЕУ, Кина и на Русија против САД

Предложените мерки на ЕУ, Кина и на Русија во ОН имаат цел да ги заобиколат американските санкции против Иран ЕУ, Иран, Кина и Русија разработија план...

„Телеграф“: Еден од Русите осомничени во случајот Скрипал е разузнавачки офицер

Британскиот весник „Дејли Телеграф“ тврди дека еден од двајцата Руси обвинети за труењето на пребеганиот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во...

Трамп: Нема временски рок за денуклеаризација на Северна Кореја

Немаме одредено никаква временска рамка за завршување на процесот за денуклеаризација на Северна Кореја, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. - Мислам дека ќе направиме нешто...

Уште една жена го обвинува Кавано за сексуално вознемирување

Се појави и трета жена која го обвини кандидатот за судија во американскиот Врховен суд Брет Кавано за сексуално вознемирување во 80-тите години од...

Гутереш: Светот нема лидер кој ќе се справи со климатските промени

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави дека климатските промени се случуваат побргу отколку што човештвото успева да одговори на нив, а тоа...

Шест земји од Северна и Јужна Америка побараа од Меѓународниот кривичен суд да спроведе...

Шест земји од Северна и Јужна Америка побараа од Меѓународниот кривичен суд да почне истрага за злосторства против човештвото во Венецуела. Барањето го поднесоа Аргентина,...

Албанија ќе го зголемува наталитетот со висок паричен надомест

Во рамки на стратегијата за зголемување на наталитетот, албанската Влада од 1 јануари 2019 година ќе доделува еднократен паричен надомест, во различен износ, за...