Хајко Мас: Одлуката на САД да наметне санкции против Иран може да ја зајакне...

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, предупреди денеска дека одлуката на САД за воведување санкции кон Иран би можела да ја зголеми нестабилноста...

Дачиќ: Јас не ја отворив Пандорината кутија за разграничување со Косово

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека не е тој кој ја отворил „Пандорината кутија“ говорејќи за разграничувањето со Косово. Тој додаде...

Трамп: Кој тргува со Иран, нема да тргува со САД

По воведувањето на новата рунда американски економски санкции за Техеран, Европската Унија порача дека ќе ги заштити европските компании во Иран Иранскиот претседател Хасан Рухани...

Харадинај: Нема менување на границите на Косово

Границите на Косово не треба да се чепкаат,поставени се како резултат на војните, порача косовскиот премиер Рамуш Харадинај, од албанскиот приморски град Валона,повторувајќи го...

Во Србија најсиромашните граѓани и потстанарите ќе добиваат бесплатна струја

Во Србија од денеска стапуваат на сила измените и дополнувањата на Уредбата за енергетски загрозените купувачи, според која се поголем број потрошувачи ќе можат...

Зариф: Преговорите со САД не се табу, но треба да имаат цел

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, изјави дека преговорите со САД нема да бидат табу, но без дневен ред тие ќе бидат...

Шумите горат, се гасне нашата планета

Глобален осврт: пожарите како повод Исчезнувањето на шумите е одговорно за повеќе од 10 проценти емисии на јаглерод диоксид со секоја наредна година За време на...

Во Чикаго распореден дополнителен број полицајци поради зголеменото насилство

Во предградијата на Чикаго распоредени се стотици дополнителни полицајци поради зголеменото насилство, откако за време на викендот во пукотници се убиени најмалку 11 лица,...

Руска амбасада во Тирана: Косовското прашање да се реши врз основа на Резолуцијата 1244

Амбасадата на Руската федерација во во Тирана, во реакцијата околу идејата за промена на границите на Косово,оценува дека прашањата за статусот на Косово...

Европските политики одговорни за жртвите во Медитеранот

Новиот извештај на невладината организација Амнести Интернешнл ги обвинува државите на Европската Унија за „катастрофалниот“ импакт на европсските политики врз мигрантите, од кои над...