15.5 C
Skopje
20.8.2019 - 5:25

Г-7 вети дека ќе донира 2,5 милијарди евра за образование на сиромашни девојчиња

Групата Г-7 ќе донира 2,5 милијарди евра за образование на сиромашни девојчиња, јави ДПА, повикувајќи се на извор од домаќините на Самитот на групата...

Две лица починале во Грција од вирусот Западен Нил

Од почетокот на летото, две лица на возраст од над 80 години починаа во Грција, додека 55 се заразени од вирусот Западен Нил, објави...

Селфи-кампањата на Ворен ги притисна ривалите

По повеќе од шест недели од почетокот на нејзината претседателска кампања и 105 митинзи во различни градски Собранија во САД, сенаторката од сојузната држава...

Најмалку 25 лица повредени во земјотрес во Иран

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два...

Врховниот суд на ЈАР го укина дипломатскиот имунитет на поранешната прва дама на Зимбабве

Врховниот суд на Јужноафриканската Република денеска ја укина владината одлука за дипломатски имунитет на поранешната прва дама на Зимбабве, Грејс Мугабе откако беше обвинета...

Весели: Косово e единствено, суверенитетот на државата е неспорен

Претседателот на Собранието на Косово Кадри Весели објави денеска попладне, по последниот неуспешен обид за расправа за преговорите со Србија, дека првата следна собраниска...

Макрон, Меј и Трудо се залагаат до 2030 година сите девојчиња да посетуваат училиште

Францускиот претседател Емануел Макрон и премиерите на Велика Британија и на Канада, Тереза Меј и Џастин Трудо се заложија во Обединети нации до 2030...

САД, Велика Британија, ОАЕ и Саудиска Арабија се заложија за дипломатско решение на кризата...

САД, Велика Британија, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати се заложија за дипломатско решение на кризата со Иран. - Го повикуваме Иран да ги прекине...

Дете мигрант почина во болница во САД

Шеснаесетгодишен мигрант без придружба од Гватемала почина во болница во сојузната американска држава Тексас, додека бил во притвор. Момчето починало во вторникот откако неколку дена...

Во Етиопија 17 лица загинаа откако автобус падна во провалија

Најмалку 17 лица загинаа, а десетина се повредени во сообраќајна несреќа што се случи во западна Етиопија. Несреќата се случила на пат помеѓу градовите Шамбу...