Косовските царини загрозуваат 10.000 работни места во БиХ

Претседателот на Надворешнотрговската комора на Босна и Херцеговина, Вјекослав Вуковиќ изјави денеска дека во БиХ се загрозени 10.000 работни места откако Приштина воведе 100-процентни...

ЕУ: Турција да ја смени насоката во која оди правната држава

Европската унија оцени дека Турција треба да „преземе решителни активности за да ја смени постоечката тенденција во однос на правната држава и фундаменталните права,...

Федерален суд го отфрли указот на Трамп кој не им дозволува засолниште на мигрантите

Федерален суд од Сан Франциско синоќа го призна за незаконски указот на претседателот Доналд Трамп со кој им се откажува помош на мигрантите од...

Меј: Ќе го запечатиме договорот за односите со ЕУ в недела

Британската премиерка Тереза Меј денеска потврди дека со Европската комисија е постигнат договор за нацрт- декларацијата за односите со Велика Британија и ЕУ по...

Вучиќ: Нема да го видите „случајот Груевски“

Ќе бидам со својот народ се додека сум негов избор, а потоа ќе живеам во својата земја, бидејќи друга немам. Никогаш нема да заминам...

Универзитетот во Мосул опстана и во мрачното доба на Исламската држава

Универзитетот во ирачкиот град Мосул, кој го посетуваа околу 30 илјади студенти, беше окупиран повеќе од две години од Исламската држава (ИД), работејќи во...

Серискиот убиец на пациенти се извини на семејствата на жртвите

Поранешниот медицински техничар осуден за убиство денеска од судница им се извини на семејствата на стотина пациенти, чии убиства ги призна. – Да постоеше друг...

Харадинај: Царини додека Србија не го признае Косово

Додека Србија не го признае Косово, не треба да се намалат царините, изјави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, објави приштинскиот весник „Газета експрес“. Само признавањето...

Банкар побегнал од домашен притвор

Поранешниот банкар со француско-швајцарско потекло, државјанин на Франција, а во Грција обвинет за перење пари, Жан Клод Освалд, завчера успеал да се ослободи од...

Турците најактивни купувачи на недвижен имот

Речиси нема зграда во Будва во која нема стан во сопственост на турски државјанин, а турските компании што се основаат во Црна Гора сѐ...