-1.8 C
Skopje
18.1.2020 - 3:13

Во Сирија одбиен напад на терористи, 40 мртви

Сириските трупи го одбија нападот во северната провинција Хама во Сирија, елиминирале повеќе од 40 припадници на групата Ал Нусра фронт и уништиле неколку...

Романскиот министер за внатрешни работи поднесе оставка

Министерот за внатрешни работи на Романија, Николае Мога, кој на оваа функција беше само шест дена, вчера се повлече од функцијата по скандалот со...

Порошенко e повикан да направи тест на детектор за лаги

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко е повикан да направи тест на детектор за лаги, објави денеска киевскиот Истражувачки институт за форензички тестирања. Полиграфскиот тест е...

Џонсон ќе побара поддршка од парламентот за договор со ЕУ

Британскиот премиер, Борис Џонсонсон ќе побара од парламентот да поддржи секаков договор за брегзит постигнат со ЕУ во рок од 24 часа, дознава „Тајмс“. Според...

Трамп побарал од членките на НАТО да ги удвојат расходите за одбрана на 4...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска побара од членките на НАТО да го зголемат трошењето за одбрана од 2 проценти од бруто домашниот производ на...

Меркел нема намера да поднесе оставка пред истекот на мандатот

Германската канцеларка Ангела Меркел ги отфрли информациите дека ќе поднесе оставка пред крајот на својот мандат во 2021 година. Претходно, медиумите шпекулираа дека таа ќе...

Ким Јонг-ун надгледувал и дал наредба за лансирање на ракетите

Северна Кореја потврди дека лидерот Ким Јонг-ун го надгледувал вчерашното тестирање на различни ракети, објави државната севернокорејска телевизија. Неколку ракети со краток дострел вчера беа...

Додик: Нема причина за стравување од војна

Претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик изјави дека нема причина за стравување од војна и дека мора да се сочува мирот...

НАТО го прифати барањето на Трамп за поголема вклученост на Блискиот Исток

НАТО се согласи со барањето на американскиот претседател Доналд Трамп да се вклучат многу повеќе на Блискиот Исток, кое беше истакнато при второто обраќање...

Сечат шуми за соседите, а повеќе увезуваат мебел

Црногорската индустрија лани извезла мебел за 766 илјади евра, додека извозот на сурово дрво бил поголем за 35 пати. Ова значи дека Црна Гора...