Кошмарот на Трамп се оствари во Обединетите нации

Кошмарот на Доналд Трамп, во кој светот им се смее на САД, се оствари вчера, на генералното собрание на Обединетите нации (ОН), пишува магазинот...

Уапсен косовски пратеник и новинар поради закани кон обвинител

Косовската полиција денеска го уапси пратеникот и новинар Миљаим Зека заради закани изречени кон обвинителот во Специјалното обвинителство на Косово, Африм Шефкиу. Како што јави...

ЕЦФР: Менувањето на гранците меѓу Србија и Косово би можело да доведе до насилства

Европскиот совет за надворешни работи (ЕЦФР) оценува дека евентуалното менување на границите меѓу Србија и Косово ќе биде проследено со насилство. Во извештај, што го...

Бурата Ксенофон донесе снег на Олимп и го запре бродскиот сообраќај

Забрана за пловидба на бродови од трите атински пристаништа, затворени училишта на неколку грчки острови, откорнат дел од покрив на училиште, паднати дрва, снег...

Девет пати кога светот беше на работ на апокалипса

Целосната елиминација на нуклеарното оружје е највисок приоритет за ОН, нагласуваат од глобалната организација. Во светот сѐ уште има околу 14.500 нуклеарни боеви глави....

Сите полицајци во Акапулко разоружани поради сомнеж дека работеле за картелите

Мексиканските власти ги разоружаа сите полицајци во градот Акапулко поради сомнеж дека во полицијата се инфилтрирале припадници на локалните наркокартели. Наредено е и апсење...

Двајца загинати во бомбашки напад на југоистокот на Турција

Двајца припадници на локалните безбедносни сили загинаа, а двајца се повредени при експлозијата на рачно изработена бомба во југоисточниот турски округ Шарнак, јави турската...

Грција под истрага за можна злоупотреба на европските фондови наменети за бегалците

Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ) почна истрага во Грција за евентуална злоупотреба на средства од фондовите на Европската Унија наменети за бегалците. Грчките...

Србија ги проверува границите за случаи на „мајмунски сипаници“

Србија воведе засилени контроли на граничните премини поради појавата на случаи на така наречени „мајмунски сипаници“ во земји во Западна Европа, јави Танјуг. - Го...