5 C
Skopje
20.11.2018 - 9:14

Харадинај го предупреди Тачи дека ќе биде разрешен ако потпише промена на границата

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го предупреди претседателот на државата Хашим Тачи дека може да биде разрешен и да одговара за кршење на Уставот и...

Граѓаните на Аранѓеловац против дилерите на дрога

По трагичната смрт на 15-годишно девојче кое земало дрога екстази, граѓаните на српскиот град Аранѓеловац подготвија список со имињата на дилерите на дрога. Смртта на...

Мустафа: Можно е да ги прифатиме гласовите на пратениците Срби за уривање на Харадинај

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа, по денешната седница на партиското Претседателство, изјави дека ЛДК не ја исклучува можноста од прифање...

Мицотакис за случајот „Кацифас“: Постојат многу нејасни наоди

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова Демократија, Киријакос Мицотакис, изјави дека убиството што се случи на 28 октомври во Буларат има многу турбулентни...

Јоханис: Романија не е подготвена за претседавање со ЕУ

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска изјави дека Романија не е подготвена на 1 јануари следната година да го преземе ротирачкото претседавање со Европска унија...

СПЦ застана на страна на Руската православна црква и нема да ги признае расколниците

Светиот архиерејски Собор на Српската православна црква (СПЦ) соопшти дека одлуката на Цариградската патријаршија за автокефалност на украинската црква е неоснована, а „одлуката за...

ЕУ сака Белград и Приштина наредната година да постигнат договор

Европската унија како посредник во дијалогот помеѓу Белград и Приштина ќе направи се за наредната година, до крајот на мандатот на шефицата на ЕУ...

Бугарија нема да пристапи кон Договорот на ОН за миграција

Бугарија одлучи да не учествува во Глобалниот договор на Обединетите нации за миграција, изјави шефот на пратеничката група на владејачката партија Граѓани за европски...

Тачи: Од Путин добив поддршка за дијалогот со Србија

Претседателот на Косово Хашим Тачи објави денеска дека се сретнал со неговиот руски колега Владимир Путин, кој му изразил поддршка во напорите за постигнување...

Словенија ќе почне истрага за несоодветна опрема на војниците

Словенечкиот министер за одбрана Карл Ерјавец вети темелна истрага по жалбите дека словенечките војници, кои учествуваа во неодамнешната меѓународна вежба на НАТО во Норвешка,...