Столтенберг: Формирањето на косовска војска е во погрешно време

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изрази жалење поради одлуката на Собранието на Косово да ги усвои законите за создавање косовска војска. Во соопштение...

Партијата на Ѓукановиќ добивала фиктивни донации?

До парламентарните избори во 2016 година владејачката Демократска партија на социјалистите парите од црните фондови ги уфрлала во легалните текови, така што партиски функционери...

Дијалогот меѓу Белград и Приштина во фокусот на ООН

На видеоседницата на постојаните членки на СБ на ОН за Косово што се одржа во средата вечер, и покрај различните ставови на членките на...

„Кроација ерлајнс“ од среда во штрајк

Пилотите, стјуардесите и авиомеханичарите на „Кроација ерлајнс“ на 8 август ќе стапат во штрајк, соопшти Организацијата на работниците од таа компанија - ОРЦА. Тие тврдат...

Експертите го предвидуваа катастрофалниот пожар на Атика

Грција Грчките медиуми вчера ги бараа одговорите на тоа зошто загинаа голем број луѓе и дали огнената стихија што го зафати просторот на полуостровот Атика...

Уапсено лице под сомнеж дека е одговорно за девет пожари на грчкиот остров Евија

Од секторот за борба со криминал на подметнување пожари, утрово беше уапсен 32-годишен маж за кој постои сомнеж дека е одговорен за девет пожари...

На словенечката граница откриени 30 мигранти во запечатени вагони

Словенечката полиција открила 30 државјани на Ирак, Сирија, Иран и Авганистан скриени во запечатени вагони со глина во обид да влезат во земјата од...

Албанската полиција заплени 200 килограми марихуана

Полицијата од албанскиот град Лежа, на патниот правец Фуш Круја-Мамурас, заплени 200 килограми марихуана и четири литри масло од хашиш. Во рамки на акцијата, која...

Анализа: Вучиќ малку зборувал вистина

Српскиот претседател Александар Вучиќ за време на едногодишниот мандат само во девет отсто изјави зборувал вистина и повеќе пати ги пречекорил претседателските овластувања, објавија...

Нова демократија достави барање за гласање недоверба на владата

Одлуката, како што и се најавуваше, за гласање недоверба на грчката влада, од собраниската говорница ја соопшти Кирјакос Мицотакис за време на расправата за...