Задолжителен негативен ПЦР-тест за влез во Грција

Од денеска до 30 ноември, секој што ќе пристигне во Грција со меѓународни летови, мора да приложи негативен ПЦР-тест, направен 72 часа пред патувањето. Одлуката...

Панорама

Подгорица - Специјалното државно обвинителство на Црна Гора отвори предмет и во тек е истрага дали претседателот Мило Ѓукановиќ го користел службениот владин авион...

Мицотакис повика на солидарност за мигрантите

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис побарал од префектите од целата земја да покажат солидарност за префрлање и згрижување на мигрантите од островите. - Не може да...

Панорама

Сараево - Санитарните инспектори во Сараево минатата година изрекле 222 казни за родителите што одбиле да ги вакцинираат децата. Во 2018 година, во истиот...

Црногорците сѐ повеќе трошат на лекови

Црна Гора за девет месеци годинава увезе медицински и фармацевтски производи во вредност од 77,7 милиони евра, што е за 24 отсто повисоко во...

Обвинувања за злоупотреби со личните податоци на гласачите во БиХ

Најмалку 150 државјани на Босна и Херцеговина се пожалиле на кражба на личните податоци, тврдејќи дека некој без нивно знаење ги регистрирал за гласање...

Турскиот парламент го усвои спорниот закон за социјалните мрежи

Турскиот парламент го усвои законот за регулирање на содржините на социјалните мрежи, кој, како што тврдат критичарите, ќе ја зголеми цензурата и ќе и`...

Средно училиште во Сараево евакуирано поради дојава за бомба

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Сараево утрово постапија по дојава за бомба во средно училиште во главниот град на Босна и Херцеговина. -Примивме...

Српското Собрание го намали изборниот цензус на три отсто

Српскиот Парламент усвои измени и дополнувања на Законот за избор на пратеници и измена на Законот за локалните избори со кои се намалува цензусот...

Абортусот затворен во идеолошки бариери

ХРВАТСКА Се проценува дека повеќе од 300 илјади жени во Хрватска немаат пристап до примарна гинеколошка заштита Женските репродуктивни права во Хрватска последните години се под...