21 C
Skopje
22.10.2020 - 17:43

Еди Рама гаѓан со брашно и со јајца

Албанскиот премиер Еди Рама за време на вчерашната парламентарна седница беше гаѓан со брашно поради апсењата на лицата што протестираа против воведувањето патарини на...

Родителскиот додаток доволен само за првиот месец на новороденчето

Крајната сметка за првите денови на бебето изнесува од 5.500 до 13.500 динари, но во случај на дополнителна исхрана сумата е многу повисока Предвидената еднократна...

Пронајдено телото на загинатиот грчки пилот

Речиси 24 часа вчерашното уривање на грчкиот воен авион, денеска во водите на Егејското море беше пронајдено телото на пилотот на леталото. Телото на 34-годишниот...

Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна во прва официјална посета на Приштина, ја откажа прес конференцијата што требаше да ја одржат...

Покренато обвинение против косовскиот министер Пал Лекај

Специјалното обвинителство на Косово покрена обвинение протиив Пал Лекај, актуелен министер за инфраструктура и екс градоначалник на Ѓаковица. Информацијата ја потврдил специјалниот обвинител Фаик Халили,...

Грчки воен авион се урна во Егејското Море

Грчкото воено воздухопловство денеска информираше дека борбен авион од типот „Мираж 2000-5“ се урнал во близина на островот Скирос. Според грчкиот весник „Катимерини“, се работи...

Руските банки со превласт во „Агрокор“

Двете руски банки ќе имаат поединечни најголеми удели во новиот „Агрокор“ што се проценува дека ќе изнесува од 30 до 46 отсто По една година...

Фрлено брашно и јајца врз албанскиот премиер Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама за време на денешната парламентарна седница беше гаѓан со брашно поради апсењата на лицата кои протестираа против воведувањето патарини на...

Шешељ осуден, одбива да оди во Хаг

Апелацијата на Кривичниот трибунал во Хаг го осуди Шешељ на 10 години затвор. Тој е осуден по три точки од обвинението, а другите точки,...

Кларк: Додека САД и ЕУ спиеја, на Балканот се активираа други сили

Мнозинството Американци и Европејци смета дека прашањето на бруталниот конфликт во Западен Балкан е решено, но, за жал, тоа е далеку од вистината, пишува...