23.7 C
Skopje
17.7.2019 - 11:09

Обилните дождови воведоа вонредна состојба во Бања Лука

Градоначалникот на Бања Лука, Игор Радојичиќ доцна синоќа прогласи вонредна состојба во дел на градот, во населбите долж водотекот Врбање и по течението на...

Циклонот „Андреа“ пристигна во Загреб

Откорнати дрва, искршени гранки по улиците и оштетени покриви се дел од утринската глетка во Загреб по силниот ветер кој не прекинува да дува...

Десетици полицајци и демонстранти повредени во протестите во Тирана

Десетици илјади граѓани се приклучија на четвртиот протест на албанската опозиција во главниот град Тирана. Учесниците на протестот се судрија со полицијата неколкупати, а...

Валтер ја предводи филмската офанзива на кинеската „мека дипломатија“

Кинеската „Хуахуа медија“ потпиша договор за снимање на римејк на два воени балкански филмови, како дел од обидот да ги подобри дипломатските односи помеѓу...

Могерини: Иднината на Балканот во ЕУ треба да биде приоритет

Лидерите на ЕУ треба да гледаат на иднината на Балканот во ЕУ како на приоритет за својот економски просперитет, безбедноста на регионот и целата...

Ципрас со нови ветувања ќе направи краен обид за политички спас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да објави воведување на нови финансиски бенефиции, како краен обид да го премости растечкиот јаз во поддршката, во однос...

Грција обвиена во сахарски песок

Грција е во обвивка од сахарска песок. Поради песокот, морето одвај може да се забележи од Акропол, објавува „Катимерини“. Ветерот од Либија дува и носи...

Грција бара отштета од Германија

Грчкиот Парламент ја повика грчката Влада да ги преземе сите соодветни активности, особено дипломатски и правни, за барање на долговите и целосно да ги...

Грабежот на аеродромот ја активира албанската армија

По спектакуларниот грабеж на 10 милиони евра на Меѓународниот аеродром во Тирана, од синоќа за безбедноста на аеродромскиот комплекс се грижат и Вооружените сили...

Ограбувачите го платија со живот милионскиот плен од аеродромот во Тирана

Албанската полиција уапси четири лица и направи распит на 40 лица за вчерашниот грабеж на аеродромот „Мајка Тереза“ во Тирана, пренесуваат албанските медиуми. Се...