13.8 C
Skopje
17.7.2019 - 7:00

Косово не му дозволи влез на српскиот министер за одбрана

На српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, не му бил дозволен влез во Косово и Метохија. Вулин, со делегација на военото здравство, требало да го...

Трамп и Пенс телефонски му ја честитаа победата на Мицотакис

Американскиот претседател Доналд Трамп и заменик-претседателот Мајк Пенс телефонски му ја честитаа победата на новиот грчки премиер Кирјакос Мицотакис, истакнуваји ја потребата за продолжување...

Малцинствата против казни за истакнување на националните симболи

Претставниците на малцинските партии во Црна Гора побараа укинување на казните за истакнување на националните симболи и за тоа предложија измена на Законот за...

Мицотакис доби силен мандат за премиер

Лидерот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис, од вчера ја презеде функцијата премиер на Грција. Според изборните резултати, партијата на Мицотакис на вчерашните предвремени парламентарни...

Новата грчка влада положи заклетва

Новата грчка влада положи заклетва на церемонијата во претседателската палата во Атина, откако новоизбраниот грчки премиер Киријакос Мицотакис го доби мандатот за формирање влада,...

Албанскиот парламент формира комисија за истрага и отповикување на Мета

Албанскиот парламент изгласа формирање на специјална комисија која треба да го истражува и евентуално отповика претседателот во земјата, Илир Мета поради неговиот неуспешен обид...

Oбјавен составот на новата Влада во Грција

Новиот грчки премиер, Киријакос Мицотакис ги именуваше денеска членовите на неговиот кабинет, доверувајќи им ги на своите соработници раководните клучни ресори во институциите во...

Бабачан го напушти Ердоган, најверојатно ќе формира своја партија

Поранешниот заменик на турскиот премиер, кој важи за еден од клучните луѓе во Партија за правда и развој на претседателот Реџеп Таип Ердоган, Али...

Германија верува дека Мицотакис конструктивно ќе учествува во процесот околу Преспанскиот договор

Германската канцеларка, Ангела Меркел му ја честита победата на новиот грчки премиер, Киријакос Мицотакис, порачувајќи дека се радува на блиската и пријателска соработка во...

Љубовта што ја урна оградата во поделениот Травник

Оградата што го делеше заедничкиот двор на католичкиот училиштен центар „Петар Барбариќ“, во кој наставата се одвива според хрватската образовна програма, и мешаното средно...