Харадинај: Одлуката за укинување на таксите го загрозува Косово

Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека одлуката на актуелниот премиер, Албин Курти, да укине дел од таксите за стоката од Србија е погрешна,...

Романскиот претседател побара оставка од министерот за правда

Романскиот претседател Клаус Јоханис побара оставка од министерот за правда Тудорел Тоадер по денешниот извештај на Венецијанската комисија, во кој се наведува дека законските...

Палмер: За сите земји од Западен Балкан сме подобар партнер од Русија

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, во Сараево изјави дека Западен Балкан и натаму е приоритет на американската...

Построги мерки за добивање азил

Грчкиот парламент донесе закон со кој се воведуваат нови, построги процедури за добивање азил. Законот вклучува построги политики за притвор за оние што влегуваат...

Панорама

Приштина - Поранешната шефица на преговарачкиот тим на Приштина во дијалогот со Белград, Едита Тахири, изјави дека ќе се случи војна ако Србија не...

Мицотакис со нова политика за мигрантите

Владата на Грција, предводена од премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе формира ново министерство за миграција и азил, а министер ќе биде досегашниот заменик-министер за труд...

Панорама

Белград - Кај 43-годишен маж од Суботица е регистриран првиот случај на коронавирус во Србија. Пациентот е во изолација, откако се вратил од Унгарија...

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Харадинај

Американскиот Стејт департмент ја поздрави одлуката на Рамуш Харадинај да соработува со судот во Хаг. - САД му честитаат на тоа што одлучи да се...

Меркел: До последен момент ќе се трудам за уреден брегзит

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека до последен момент ќе се труди да обезбеди уреден брегзит, но пред се Велика Британија треба да најде...

Рама и Баша комуницираат само преку Фејсбук

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во петтото јавно писмо до лидерот на главната опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, соопшти дека го одложува за 1...