Построги мерки за добивање азил

Грчкиот парламент донесе закон со кој се воведуваат нови, построги процедури за добивање азил. Законот вклучува построги политики за притвор за оние што влегуваат...

Панорама

Приштина - Поранешната шефица на преговарачкиот тим на Приштина во дијалогот со Белград, Едита Тахири, изјави дека ќе се случи војна ако Србија не...

Панорама

Љубљана - Словенечкиот претседател Борут Пахор вчера го именува Јанез Јанша, претседателот на најголемата парламентарна партија во таа земја за кандидат за нов премиер...

Мицотакис со нова политика за мигрантите

Владата на Грција, предводена од премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе формира ново министерство за миграција и азил, а министер ќе биде досегашниот заменик-министер за труд...

Панорама

Белград - Кај 43-годишен маж од Суботица е регистриран првиот случај на коронавирус во Србија. Пациентот е во изолација, откако се вратил од Унгарија...

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Харадинај

Американскиот Стејт департмент ја поздрави одлуката на Рамуш Харадинај да соработува со судот во Хаг. - САД му честитаат на тоа што одлучи да се...

Меркел: До последен момент ќе се трудам за уреден брегзит

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека до последен момент ќе се труди да обезбеди уреден брегзит, но пред се Велика Британија треба да најде...

Рама и Баша комуницираат само преку Фејсбук

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во петтото јавно писмо до лидерот на главната опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, соопшти дека го одложува за 1...

Два милиони евра од ЕУ за образованието во Западен Балкан

Европската комисија во рамки на пилот-шемата за мобилност на стручното образование и обука одвои два милиони евра за земјите во процесот на проширување. Целта на...

Тадиќ бара започнување на постапка за прислушувањето во Србија

Поранешниот српски претседател и лидер на Социјалдемократската странка (СДС), Борис Тадиќ, на прес-конференција по повод аферата „прислушување“ порача дека доколку обвинитилеството не покрене постапка...