Опозицијата бара оставка од Ципрас по европските избори

Разликата во гласовите помеѓу владејачката партија СИРИЗА и главната опозициска партија Нова демократија ќе биде голема на изборите за Европскиот парламент, кои се одржуваат...

Само ЕУ може да ја спаси реформската агенда на Западен Балкан

За да се задржат реформските агенди на земјите од Западен Балкан, клучно е Европската Унија да ги исполни обврските кон регионот, порачаа учесниците на...

Демолирани канцеларии на Нова демократија

Непознати лица, во четири различни атински населби, за помалку од половина час, нападнале и нанеле штета врз две канцеларии на Нова демократија и врз...

Земјотрес во Тирана, нема повредени

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран попладнево во Тирана, а тресењето на тлото било почувствувано и во другите градови. Според...

Грција примила најмногу мигранти меѓу членките на ЕУ

Во првите пет месеци од оваа година во Грција пристигнале над 19.800 мигранти, што претставува најголема бројка на прифатени мигранти во една земја членка...

Панорама

Белград - За време на завчерашното невреме во Белград, надојдената вода ги поплави улиците и подрумите во повеќе објекти во главниот град на Србија....

Панорама

Брисел - Европскиот парламент во четвртокот го претстави нацртот на своите препораки за проширувањето на Европската Унија, во кој се заложи за продолжување на...

СЕ: Корупцијата претставува висок ризик

Советот на Европа ја повика Албанија да ги интензивира напорите во борбата против перењето пари и да го конфискува имотот стекнат од организиран криминал. Преку...

Станбената помош за политичарите поголема од онаа за социјалците

Сумата што е исплатена за поволни станбени кредити за политичари и државни функционери во Црна Гора надминува над 3,5 милиони евра, а за еднократна...

Европска контрола за шверцот со цигари

Во Црна Гора неделава ќе престојува експертска мисија на Европската Унија за борба против недозволена трговија со цигари. Нејзина цел ќе биде да се...