Косовското Собрание усвои резолуција на штета на либерализацијата

Косовското Собрание во средата донесе резолуција со која се бара отстранување на контролите од граничните премини со Албанија. Меѓутоа, според познавачите на евро-интеграциите, оваа...

Панорама

Загреб - Хрватска се вклучува во глобалната борба против загадувањето и од идната година ќе воведе целосна забрана за користење еднократни пластични производи, а...

Бугарската опозиција бара предвремени парламентарни избори

Најголемата опозициска партија во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП) денеска повика на распуштање на Парламентот и распишување предвремени парламентарни избори во земјата. – Овој Парламент...

Рама по неуспехот со ЕУ открива ирански терористи

Албанската полиција разоткри иранска терористичка ќелија, која лани подготвувала терористички напад во Албанија, на празникот на бектешката верска заедница Султан Невруз, изјави генералниот директор...

Панорама

Белград - Активисти на опозициските политички партии здружени во Сојузот за Србија вчера го блокираа влезот на зградата на Радио-телевизија Србија. Еден од лидерите...

Потврден првиот случај на коронавирус во Босна и Херцеговина

Во Босна и Херцеговина, поточно на подрачјето на Република Српска, е потврден првиот случај на заразен со коронавирус, потврди Министерството за здравство на Република...

Поранешниот албански министер за внатрешни ослободен од обвиненијата за шверц на дрога

Албанскиот суд ги отфрли обвиненијата за трговија со дрога против поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири, но го осуди на три години условна...

Панорама / Гренел закажа нова средба во Вашингтон

Лидерите на Србија и на Косово ќе се состанат на 2 септември во Белата куќа за да преговараат, објави вчера Ричард Гренел, специјалниот пратеник...

Дачиќ: Не може да има демаркација меѓу Србија и Косово бидејќи не постои граница

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ, по повод барањето на косовскиот премиер Рамуш Харадинај да се почне со работа на обележување на границата...

Тачи го потпиша указот со кој се официјализира војската на Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи го потпиша денеска указот за трите закони со кои започнува трансформацијата на досегашните Безбедносни сили (ФСК) во Војска на...