Грција продолжува да се бори со кошмарните пожари

Грчките власти испратија засилувања на пожарникарите кои се борат со голем шумски пожар во природен резерват на островот Евија, додека канадери се обидуваат да...

Вонредните парламентарни избори во Косово ќе чинат шест милиони евра

Потребни ќе бидат околу шест милиони евра за одржување на предвремени парламентарни избори во Косово, се согласија денеска претставниците за буџетот на Косово и...

Харадинај: Одлуката за укинување на таксите го загрозува Косово

Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека одлуката на актуелниот премиер, Албин Курти, да укине дел од таксите за стоката од Србија е погрешна,...

Панорама

Солун - Грчката полиција притворила 12 лица вмешани во трговија со бебиња, а меѓу притворените има адвокати, нотари и лекари и неколкумина Бугари, кои...

Неколку партии ќе формираат движење за бојкот на изборите во Србија

Неколку партии ќе формираат движење за бојкот на изборите во Србија. Партиите од коалицијата Сојуз за Србија (СзС), Социјал демократската странка (СДС) и здруженијата на...

Панорама

Брисел - Претседателите на највлијателните клубови во Европскиот парламент се пожалиле пред Европскиот совет за хрватското претседавање со Европската Унија. Причината е игнорирање на...

Најмалку петмина загинати при пожар во Анкара

Пет луѓе загинаа, а 11 се повредени во пожарот што изби во напуштена зграда во индустриска зона во Анкара. Во зградата биле сместени Авганистанци, кои...

Локалните избори со една српска листа

Директорот на канцеларијата за Косово и Метохија во Собранието на Србија, Марко Ѓуриќ, ги повика граѓаните на Косово да излезат на неделните избори за...

Мицотакис со нова политика за мигрантите

Владата на Грција, предводена од премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе формира ново министерство за миграција и азил, а министер ќе биде досегашниот заменик-министер за труд...

Албанија го презема претседавањето со ОБСЕ

Албанија го презема од Словачка претседателството со Организацијата за безбедност и соработка, најавувајќи дека еден од нејзините клучни приоритети ќе бидат напорите за решавање...