Косовските семејства се финансираат најмногу од дијаспората

Средствата што  во Косово ги праќа дијаспората и натаму претставуваат еден од главните извори за финансирање на косовските семејства, на кои им обезбедуваат стабилна...

Вучиќ ќе присуствува на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија

И покрај тоа што се уште нема официјална потврда кој ќе ја преставува Србија на Самитот на лидерите  на ЕУ, белградските медиуми највуваат дека...

Над 50.000 работници без ден одмор

Во Црна Гора над 50.000 работници работат без еден ден слободен и тие работат за сите државни и верски празници, а оваа масовна појава...

Вучиќ: Сами си ставивме печат за Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, не се плаши од никакви санкции од Западот во процесот на решавањето на прашањето за Косово и Метохија. - За...

Парламентарна комисија за НАТО-бомбардирањето

Претседателката на Собранието на Србија, Маја Гојковиќ, е убедена дека со информацијата што се подготвува пред пратениците ќе биде докажано дека бомбардирањето на НАТО...

Десницата се организира за два референдума во Хрватска

Хрватите деновиве можат да се потпишат на две иницијативи за спроведување референдум, кои се однесуваат на укинување на Истанбулската конвенција и за менување на...

Западот доставил план за Косово до Вучиќ

САД и западните земји доставиле план за решавање на косовскиот проблем до српскиот претседател Александар Вучиќ, пишува „Блиц“. Весникот додава дека планот е подобар за...

Поранешниот американски генерал Весли Кларк во посета на Косово

Поранешниот врховен командант на НАТО во Европа, генерал Весли Карк, денеска ќе го посети Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Кларк, кој во 1999...

БиХ усвојува нови мерки под се поголем притисок на мигрантите

Претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина Денис Звиздиќ најави дека властите ќе преземат се што можат за да ја контролираат мигрантската...

Заштитата на шумите и пошумувањето приоритет на соработаката на Кина со земјите од ЦИЕ

Шефовите на делегациите од Кина и 16-те земјите од Централна и Источна Европа (ЦИЕ) денеска во Белград го одржаа вториот состанок на високо ниво...